0

Н апоследък в цял свят станаха популярни ултрапортативните лаптопи - т.нар. netbook устройства. Те въведоха нови стандарти при работата с мобилни компютри.

На първо място това са умалените им размери и тегло, които позволяват да ги носите навсякъде със себе си. С появата на нетбук устройствата обаче на пазара засили своето присъствие и новият стандарт за твърди дискове - SSD.

Новите SSD (Solid State Disc) устройства са доста по-скъпи от еквивалентните им като капацитет стандартни HDD (Hard Disc Drive). Това обаче не е предизвикано само и единствено от не дотам развитата им технология на производство в момента.

Те имат редица предимства пред досегашните дискове, владеещи пазара. По-големите като капацитет SSD дискове се превръщат в последен ъпгрейд за лаптопите, независимо дали са произведени с тях или пък са добавени като допълнение.

Някои от устройствата от този тип предлагат по-ниска консумация на енергия, по-бърз трансфер на данни и подобрена устойчивост спрямо обикновените твърди дискове, поради липсата на движещи се компоненти в тях.

Накратко SSD технологията се базира на принципа, на който са произведени и обикновените Flash Memory Stick. Това означава, че бихме могли да си представим диска като една голяма по капацитета си флашка.

Не очаквайте обаче да отворите лаптоп с SSD диск и да откриете огромна флашка вътре. Този тип дискове притежава интерфейса на стандартните твърди дискове и има 2,5-инчов формат като по-рядко могат да се срещнат и такива с 1,8-инчов размер.

Тестовете, направени от NoteBookReview.com показват, че всички тествани модели на SSD дискове имат превъзходство в бързината при работа дори над най-бързите лаптоп-дискове, които имат скорост от 7200 оборота в минута.

Тестовете още показват, че скоростта на стандартните дискове спада при придвижване из секциите на диска, когато главите, четейки се насочват от краищата към центъра на устройството, докато новият формат поддържа една и съща скорост на работа, независимо от местонахождението на информацията ви.

И докато обикновените електромеханични дискове в перфектното си състояние могат да позволяват 80MB трансфер на данни в секунда, то Samsung и Intel пускат в продажба дискове, обменящи информация с над 150 и дори 190 мегабайта в секунда.

Друг важен аспект при работата на SSD е бързината, с която диска асоциира файлове и скоростта, с която ги намира. Времето, необходимо на SSD е 0,1 - 0,3 милисекунди, което при стандартен диск е 12-14. Изразено в ежедневна употреба това означава по-бързо зареждане на програми и приложения.

Вече споменахме едно от предимствата на SSD, изразено в липсата на подвижни части. Вместо тънки плочи, въртящи се с бясна скорост, където и най-малкото отклонение може да доведе до повреда, тук са налични тънки флаш модули, които са споени за дъното на диска.

Това означава по-голяма сигурност за потребителите и тяхната информация, когато изпуснат лаптопа си или го използват в среда с наличие на множество вибрации (кола или автобус например). Липсата на подвижни елементи означава, че лаптопът става практически безшумен (като изключим шумът на охлаждащия вентилатор).

Ниската консумация на енергия също е ключов елемент от представянето на Solid State Disc. Тя може да бъде 2 до 3 пъти по-малка в сравнение на тази на стандартен HDD.

Това разбира се, не означава, че ще имате 2-3 пъти по-дълъг живот на батерията (не забравяйте, че в лаптопът има и други компоненти). С новите модели мобилни компютри може да се постигне до 10-20% по-ниска консумация от цялата машина.

Сега нека да поговорим и за негативите от притежаването на SSD диск. На първо място няма как да не споменем цената, която в някои случаи превишава в пъти тази на обикновен твърд диск.

Въпреки че през последната година цените им спаднаха драстично, те все още си остават скъпа придобивка за нашенеца. Докато за 100-200 долара можете да се сдобиете с прилично количество хард диск гигабайти, то цените на SSD са доста по-солени, започващи от 500 долара за по-големите по обем модели.

Напоследък някои компании в САЩ успяха да постигнат цена от около 250 долара за 64-гигабайтов диск, което обаче не е голямо успокоение като се имат предвид гореспоменатите ценови съотношения.

Освен това, обемът на новите дискове, който отстъпва на стандартните, би затруднил хората, които използват Windows Vista, предвид големия инсталационен обем на операционната система.

SSD-устройствата биха били подходящи за хора, които често пътуват и подлагат на "физически стрес" своя лаптоп. Потребителите, които често използват мобилния си компютър за игри или пък за изискващи интензивна работа на твърдия диск програми, също могат да забележат подобрение в работата си.

Като цяло обаче, средностатистическият лаптоп-потребител не би усетил съществена промяна в поведението на системата си. Неслучайно производителите на ултрапортативни мобилни устройства започнаха да предлагат продуктите си и със стандартни твърди дискове - явно пазарът не откликна според очакванията.

Потребителите предпочетоха да доплатят известна сума за по-голям обем дисково пространство, вместо да се чудят как да разширят наличните им 4, 8 или 16 гигабайта SSD базирани нетбуци с големи по обем карти памет, които и без това в повечето случаи се оказaха недостатъчни за хората, притежаващи мини лаптопи и особено за тези, които ги ползват като единствен комптър.

Все пак нека не забравяме, че цифровата фотография и кино буквално "поглъщат" наличната ни памет.

В заключение си остава въпросът дали си струва да си купим подобен диск или лаптоп с тази технология. Това разбира се, всеки трябва да реши сам. Дали да избере бързина и надеждност пред обем и цена, това е индивидуална дилема за всеки.

В крайна сметка вие най-добре знаете какво би отговорило на нуждите и финансовите ви възможности.

Остава ни да се надяваме, че съвсем скоро технологията на производство ще се развие дотолкова, че изборът между двата типа дискове въобще да не бъде актуален така, както днес изглежда въпросът за избора между съвременните флашки и изглеждащите ни толкова архаично дискети, но които само допреди няколко години бяха хегемон в средствата за пренос на дигитална информация.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 16 минути

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 1 час

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 2 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 4 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 5 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 5 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 6 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 6 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 6 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 7 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 7 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 7 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 8 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 8 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 8 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"