Ако кипърските гърци отхвърлят плана, Кипър ще се окаже в изолация от ЕС, тъй като Брюксел трудно ще приеме исканията на Атина и Никозия, а Турция ще се издигне в очите на международната общност и ЕС, смята бившият гръцки министър-председател.
"Заблудени" - така "Файнаншъл таймс" определя в редакционна статия кипърските гърци,
чиито лидери ги призоваха да отхвърлят плана на ООН за обединение, информира Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). Вестникът посочва, че като следствие от решение на Брюксел от 1999 г. кипърските гърци ще влязат в ЕС на 1 май, дори и да гласуват с "не". Това решение е било взето, защото преди няколко години главно турската страна е спъвала обединението на Кипър.
Сега ще излезе, че ЕС "награждава" кипърските гърци с членство в клуба заради отказа им от плана на ООН, а това е унизително за съюза. И още по-лошо - "начинът, по който сегашните лидери на кипърските гърци проведоха преговорите и кампанията за референдума, ги прави негодни да се присъединят към демократичен съюз", допълва "Файнаншъл таймс".
Планът за федерална държава, приет с посредничеството на генералния секретар на ООН, не е идеален за кипърските гърци, но е най-добрата им възможност да си върнат част от земите, завзети по време на инвазията на турската армия през 1974 г., допълва британският финансов всекидневник. Според изданието президентът на кипърските гърци Тасос Пападопулос не е направил нищо по време на преговорите да подобри плана, който сега отхвърля, като непрекъснато е отлагал и отменял срещите с представителите на ООН и на кипърските турци. В крайна сметка ЕС го е обвинил, че не спазва обещанието си да преговаря добросъвестно.
След като призова да се гласува с "Не", Пападопулос не позволи на ООН и ЕС да проведат кампания в полза на обединението в кипърските медии. Стана и още по-лошо, продължава "Файнаншъл таймс". За да успокоят кипърските гърци, че международно признатата им Република Кипър (VisitCyprus.org.cy) няма да се разпадне, докато не започне да функционира напълно обединената федерална държава, САЩ и Великобритания предложиха Съветът за сигурност на ООН да гласува специални гаранции. Какво обаче направи кипърското правителство - изпрати външния си министър в Москва да убеди Русия да блокира резолюцията на ООН, заключава британският вестник.
Руските печатни издания коментират днес именно ветото, наложено на американско-британската проекторезолюция
за сигурността на Кипър. Мненията са в широк диапазон и варират от загриженост да не бъде оказан натиск върху съботния референдум, до мястото на Русия в световната политика и защитата на офшорните руски интереси в Кипър, предаде БНР.
Официозът "Росийская газета" коментира руското вето под заглавие "Натрапен референдум". Подчертава се, че гърците на острова са против плана на Кофи Анан. Според ред наблюдатели като оръжеен доставчик на Кипър руската страна била обезпокоена от предвижданото ембарго върху тези продажби.
Вестник известия нарича кипърския въпрос "идеален полигон за демонстрация на Москва срещу технологиите за натиск при прокарване на резоюлции в Съвета за сигурност" и "премиера на новата външна политика на Лавров - по-агресивна и по-настъпателна".
Русия си върна правата на бившия СССР, подчертава "Комерсант", като посочва, че страната е гласувала срещу Кофи Анан, Великобритания и САЩ. Изданието дава и справка за ветото като незаменим инструмент на съветската политика, както и за руско-кипърската оръжейна дружба. Допълва се, че Кипър е основен руски инвеститор с 5 млрд. долара от офшорните руски компании на острова, и ветото може да е заплащане за запазване на руските пари и собственост след приемането на Кипър в ЕС.
В интервю пред "Независимая газета" шефът на Института за проблемите на глобализацията подчертава, че Кипър е център на финансовите потоци и на огромни неофициални активи на значителна част от сегашния руски елит, допълва БНР от Москва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!