На заседанието на 24 май съдът е отхвърлил искането за нови медицински експертизи и разпит на още свидетели.
Изслушани са били пледоариите на адвокатите на обвиняемите и на защитника на българките Осман Бизанти.
Досега в материалите по делото е приложен доклад на либийски съдебен лекар, според когото по телата на медсестрите има белези, които може да са причинени от изтезания.
Сънародничките настояват за парично обезщетение за претърпения морален и психически тормоз.
В залата отново не са присъствали представители на "Адвокати без граници", тъй като не са получили визи за Либия.
Процесът са проследили 11 чужди представители от мисиите на европейските държави в Триполи, включително българският дипломат Димитър Димитров.
На 31 май предстои южният съд в Бенгази да се произнесе по жалбите срещу смъртните присъди на българките, издадени от Наказателния съд преди година.
Дни преди това, на 27 и 28 май, български държавен глава ще се срещне с либийския лидер Муамар Кадафи в Триполи за първи път от 20 години насам.
Според някои наблюдатели двудневната визита на Георги Първанов, който заминава за Либия този четвъртък, е рискована, но може да се окаже и донякъде благоприятна за изхода на делото.
Делото срещу офицерите започна в началото на годината, но ход му беше даден едва на предишното заседание в началото на май, припомня Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Обвиненията срещу тях са повдигнати на базата на разследване, направено от фондацията "Кадафи", която се ръководи от сина на Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!