А мерикански учени твърдят, че са на прага на епохално откритие, което ще доведе до създаването на изкуствено слънце. Според тях в най-скоро време те ще успеят да предизвикат фузия (ядрен синтез), съобщава "Дейли телеграф".
Този експеримент може да даде отговор на един от най-големите проблеми във физиката и да доведе до научна и енергийна революция.
През пролетта в лаборатория в Ливърмор, Калифорния, учените ще създадат миниатюрна изкуствена звезда и ще се опитат да предизвикат термоядрена реакция.
От минималното количество гориво, което ще получат, те искат да произведат температура от над 100 млн. градуса по Целзий и няколко пъти по-голямо налягане от това на планетата. Получената енергия трябва, според очакванията им, да бъде поне 10 пъти по-голяма от вложената.
Ако експериментът бъде успешен, това ще е първата крачка към създаването и изграждането на електроцентрали на базата на ядрената фузия. Това ще означава още и създаването на неограничен източник на енергия.
В атомното ядро съществува мощна сила, която свързва един с друг протоните и неутроните. Ядрената енергия се получава чрез освобождаването на тази сила от ядрото. Това може да се случи чрез два процеса - физия (ядрен разпад) и фузия (ядрен синтез). И при двата се отделя огромно количество енергия.
Учените от Ливърмор, където е изграден огромен и скъп изследователски и експериментален комплекс, наречен National Ignition Facility, твърдят, че във време, когато правителствата са принудени да търсят алтернативни енергийни източници, фузията може да се окаже правилният отговор.
"Ще създадем условията, които съществуват в центъра на слънцето... Това е много вълнуващо от научна гледна точка, но отвъд стоят редица социални, икономически и глобални проблеми, които могат да намерят своето решение", казва Едуард Моузес, ръководител на лабораторията.
В центъра на площ колкото три футболни игрища учените ще насочат един единствен лазерен лъч, който ще премине през множество лещи, огледала и увеличители. В резултат трябва да се получи сноп, който е 10 млрд. пъти по-силен от обикновена електрическа крушка.
След това той ще бъде разделен на 192 отделни снопа, превърнати в ултравиолетова светлина и насочени към капсула в центъра на алуминиева камера, обвита с бетонна риза.
Когато сноповете се ударят във вътрешната стена на капсулата, те трябва да генерират високоенергийни рентгенови лъчи, които, със скорост няколко милиардни от секундата, ще окажат огромно налягане на горивната пръчка вътре, което ще предизвика разрушаването на външната обвивка.
Тази експлозия трябва да предизвика реакция, която компресира енергията, докато не започне атомната фузия. Тя от своя страна ще доведе до отделянето на огромна енергия.
До този момент процесът е реализиран само при ядрените оръжия и нестабилни плазми, създадени в много силно магнитно поле. Усилията в Ливърмор може да доведат до истинска революция.
Химическият елемент, който ще бъде използван за предизвикването на фузията, е водород.
Еуфорията вече владее жителите на Ливърмор. Хората по улиците говорят за експеримента и какво може да им донесе той, ако бъде успешен. Самите учени са нетърпеливи. След 11 години на упорита изследователска работа, те са в трескаво очакване на пускането на лазера. Предизвикването на фузия, казват те, може да отнеме и година.
Джеф Уизоф, бивш астронавт и настоящ изследовател в National Ignition Facility казва, че въпреки нетърпението, с колегите му трябва да изпипат всичко до последния детайл, защото в противен случай няма да се получи нищо.
"Предизвикателството е огромно, но същото важи и за резултатите от експеримента. Когато започнахме работата по проекта, много от технологиите, които ни бяха нужни, не съществуваха и се наложи да ги създадем сами. Сега задачата ни е да установим как процесите могат да допринесат за развитието на света. Имаме потенциала това да се превърне в едно от най-големите открития на човечеството", казва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!