Я понският парламент избра лидера на управляващата Либерално-демократическата партия Таро Асо за премиер на страната, съобщиха агенциите.
Той ще замени Ясуо Фукуда на поста, след като Камарата на представителите (долната камара на парламента) гласува за него и преодоля вота на Камарата на съветниците (горната камара) в подкрепа на лидера на опозиционната Демократическа партия Ичиро Одзава.
За Асо гласуваха 337 от 478-те депутати в долната камара, а Одзава получи 117 гласа. В горната камара Одзава подкрепиха 125 от 240-те члена срещу 108 за Асо. Решаващо се оказа мнозинството в Камарата на представителите.
Таро Асо вече обяви и състава на правителството си. Той смени титулярите на два ключови поста, като назначи за нов външен министър (постът, който той заемаше) Хирофуми Накасоне, а за финансов - Шоичи Накагава.
"Изключително наясно съм с безпокойствата на населението за икономиката, с неговите оплаквания по повод всекидневието и с недоверието му към политиката", отбеляза новият премиер, докато обявяваше състава на кабинета си.
Таро Асо подчерта, че има за мисия "да направи от Япония силна и щастлива страна", като обеща да впрегне за постигането на тази цел целия си опит и всичките си усилия.
Той изстрелва директно както думи, така и куршуми
Всъщност Таро Асо е бил в олимпийския отбор по стрелба на Япония през 1976 г., пише Мари Ямагучи от Асошиейтед прес в портрет на политика.
В крак с модата, току-що навършилият 68 години Асо внася коренна промяна в политиката в сравнение с последните двама премиери.
Шиндзо Абе беше идеолог на национализма, който дойде на власт през 2006 г. Само след една година той се оттегли заради скандали и влошено здраве. Неговият приемник Ясуо Фукуда премина през редица битки с възраждащата се опозиция и също издържа само година.
Асо си е изградил много различен имидж. Той ще стане първият японски премиер католик. Пуши кубински пури, обожава комиксите, носи златни верижки на врата си и има репутация на боец, който често прави остри, импровизирани изказвания.
Това му е навличало доста неприятности. Той например разгневи Китай, когато го нарече "значителна заплаха", и предизвика гняв в Азия, като приписа успеха на Тайван в образованието на японската военновременна колониална власт.
Освен характер обаче, Асо има и богато родословно дърво. Внук е на бившия премиер Шигеру Йошида - голяма фигура в следвоенната политика на Япония. Тъст му беше покойният премиер Дзенко Судзуки. Сестра му е омъжена за представител на кралското семейство.
След като се дипломира в токийския университет "Гакушуин" през 1963 г., Асо учи в Станфордския университет и Лондонското висше училище по икономика. Президент е на семейната компания Aso Cement Co. от 1973 до 1979 г. и участва на олимпиадата в Монреал през 1976 г. в дисциплината скийт в стрелбата.
Дистанцира се от историята на семейния въгледобивен бизнес, който е използвал принудителен труд от Корея, когато тя беше все още японска колония. "Тогава бях едва на 5 години - нямам никакви лични спомени за това", заяви той наскоро.
Асо е врял и кипял в политиката
Избран за първи път за депутат през 1979 г., той е заемал няколко ключови партийни и правителствени поста, между които министър на икономическото планиране и вътрешните работи, а последно беше външен министър.
Той подкрепя идеята за по-силна Япония във външнополитически план и е привърженик на по-твърдата позиция в глобалната битка с тероризма. Асо отхвърли критиките, че неговата позиция на "ястреб" ще създаде търкания с азиатските съседи, като наскоро заяви: "Ние ще живеем с Китай."
Таро Асо предизвика интереса на медиите и с шикозния си стил на обличане. Редица японски медии обсъждат панталоните му, в чийто подгъв е втъкана оловна нишка, така че те да падат по-тежко. По принцип този моден прийом се използва от модната къща "Шанел" в дамските облекла.
Асо обаче решил също да го приложи и неговият личен шивач, 76-годишният Сеичиро Мориваки, се съгласил с идеята на клиента си.
Новият премиер обича луксозните облекла. Той предпочита костюмите в английски стил, защото е учил във Великобритания.
Японската управляваща партия избра колоритен десен политик
Очакваната му победа идва в момент, когато Япония е на ръба на рецесия, а ЛДП, която управлява Япония през цялото време от 1955 г. насам с изключение на 10 месеца, е изправена пред най-голямото си предизвикателство от над половин век, пише в. "Гардиън".
Асо, който подкрепя по-ниски данъци за компаниите, намекна, че може да се наложи Япония да се откаже от целта си да балансира своя бюджет до 2012 г. Той трябва да се изправи и пред дълбоки разделения в парламента, които позволиха на основната опозиционна формация да блокира ключови закони в горната камара, отбелязва вестникът.
Открит националист и почитател на японските анимации и комикси "манга" бе избран за лидер на ЛДП и ще стане третият японски премиер за по-малко от две години, пише американския в. "Лос Анджелис таймс".
Сред азиатските съседи на Япония коментарите му като външен министър върнаха неприятния спомен за американската военна експанзия отпреди над половин век. Внук на следвоенен премиер, Асо е от същата националистическа школа, която призовава Япония по-малко да се извинява за империалистическото си минало и да е по-уверена в настоящата си глобална роля.
Той критикува присъдите на Токийския военен трибунал от 1946 г. и е редовен посетител в спорния мемориал Ясукуни, който почита загиналите японски войници, между които и такива осъдени за военни престъпления, отбелязва "Лос Анджелис таймс".
По отношение на влечението му към комикси, един анализатор обаче отбелязва: "Ще му бъде трудно да е екшън героя, който иска да бъде."
62-годишният Накасоне е син на бивш премиер. Той има опит в правителство, като между 1999 и 2000 г. е бил министър на образованието. Накасоне е член на група, обединяваща японски и южнокорейски депутати. Той бе първият японски министър на образованието, посетил след Втората световна война Южна Корея, която често критикува Япония, че преиначава военновременната история в учебниците.
Като студент Накасоне е играл хокей на трева, а в момента оглавява няколко спортни групи, включително Японската федерация по дърпане на въже, която се бори този спорт да бъде възстановен в официална програма на Олимпийските игри.
55-годишният Накагава, който е верен привърженик на Асо, поддържа принципа за даване на нов импулс на икономиката с помощта на държавните разходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!