О свен че е скъп, медикаментът "Тамифлу" се намира трудно. Засега това е най-разпространеното лекарството срещу птичи грип. Има и още едно, което обаче не е толкова популярно.
Птичият грип дойде в Европа - има го вече в Русия, Румъния, Хърватия и Турция.
Според учените вирусът може да се предаде от птица на човек, но разпространението му между хората е невъзможно освен, ако не мутира.
Опасността от пандемия не е изключена, но за момента няма разработена ваксина срещу птичи грип.
Медикаментът "Тамифлу" на Рош може да съкрати продължителността на болестта и дори да предотврати смърт в 30% от случаите.
Безпокойството в Европа заради птичия грип придоби застрашителни размери. Например, в Норвегия от началото на годината са продадени 27 хил. опаковки "Тамифлу".
За сравнение, миналата година цифрата е едва 770 бройки.
Оказва се, че и французите не запазиха самообладание. Призивите за спокойствие изглежда нямат особен ефект върху гражданите. До края на 2005 г. държавата ще се запази с 14 млн. опаковки от лекарството.
Водят се преговори с британската лаборатория ГлаксоСмитКлайн, която е разработила много практичен антивирусен спрей.
Ето какво разказа един аптекар от 16-ти район на Париж:
"Хората не знаят какво представлява "Тамифлу", взимат го за ваксина срещу грип, която се инжектира. Идват паникьосани.
Освен редовните ни клиенти, има и много, тръгнали по аптеките специално да търсят "Тамифлу".
Медикаментът не се намира по аптеките. Запасите там отдавна са изчерпани.
Лабораторията Рош не може да отговори на всички поръчки и затова предприе нова политика- да изпълнява само държавните.
Вече 40 страни са поискали "Тамифлу". Аптеките вероятно ще трябва да изчакат до януари, за да могат да получат лекарството по този ред.
Съществува и още една възможност човек да се сдобие с него, но тя не е за препоръчване - чрез интернет. Има обаче много голяма вероятност или да ви излъжат, или да ви предложат невероятно високи цени. А и няма гаранция за качеството на лекарството.
Може би най-важното е, че "Тамифлу" не може да се използва като превантивна мярка и действа само когато вече е налице заболяване.
В Швейцария засега са далеч от тази паника. Там се забелязва обаче скок в цените - кутия с 10 хапчета струва 56 евро.
По този повод бе създаден специален разследващ орган. Рош е монополист и ще трябва да държи твърди производствени цени, валидни за всички държави.
Цените обаче навсякъде са различни. В Германия например кутия "Тамифлу" струва около 20 евро.
Фармацевтичните компании, от своя страна, искат да се възползват. Някои от тях ще спечелят до 35 френски франка на кутия.
Резултатите от разследването ще станат ясни до няколко дни. При необходимост те ще доведат до официално проучване на въпроса. Процедурата обаче може да отнеме години: първо се провежда самото разследване, което трябва да определи отговорностите.
После се преминава във фаза на преговори в опит да се постигне приятелско споразумение с Рош и фармацевтите. Накрая може да се окаже, че птичият грип ще бъде овладян, преди цените на "Тамифлу" да се нормализират.
Въпреки че в България няма регистрирани случаи на птичи грип нито се наложи да бъде обявена карантина, някои европейски страни затвориха пазарите за български птичи продукти.
Старозагорски производители на пилешко месо се оплакаха за провалени сделки с Германия. Сърбия също спря вноса на български птичи продукти.
Опасността от птичи грип предизвика безпокойство сред работещите птицевъдството и яйцепроизводството.
Известно успокоение внесе изявлението на един от големите потребители на птиче месо - веригата за бързо хранене KFC. Тя работи само с български производители, но оттам заявяват, че нямат притеснения.
Малко са хората, подвластни на истерията, които се отказаха да консумират птици.
Повишените разходи за превантивни мерки обаче оскъпяват продукцията и се очаква поскъпване.
От Националната ветеринарно-медицинска служба уверяват, че диагностика върху болестта в цялата страна е завишена. Има създаден национален кризисен щаб по птичия грип и план за действие.
Освен засиления контрол при влизане и излизане от птицефермите, в тях се осъществява постоянно наблюдение. Под контрол са дори складовете, в които се съхранява фуража за птиците.
Правят се проверки на птицефермите и птичите пазари. Забранена е търговията с живи птици на животинските пазари.
Междувременно са раздадени 40 хил. брошури за превенция на болестта. За успокоение на хората здравното министерство откри телефонна линия за информация за птичия грип.
Всеки делничен ден на телефон 930-11-52 може да бъде потърсена информация за болестта.
В края на октомври бе открита клиника във Военно-медицинската академия, в която могат да се лекуват пациенти с редки инфекции като птичи грип.
Макар че възможността за зараза на човек е все още теоретична, в случай на епидемия в клиниката има специален етаж със 70 легла.
Проблем остава закупуването на лекарства срещу птичия грип. Здравното министерство е поискало 5 млн. лв. за осигуряване на запас от антивирусни препарати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!