Ка астрофалните наводнения в Пакистан може да влошат сигурността в страната и да дадат повод за обвинения в неефективност срещу демократично избраното правителство, предупреди днес високопоставен европейски дипломат, цитиран от "И Ю Обзървър".
Временно оглавяващият делегацията на ЕС в Пакистан Томас Никласон заяви, че ще бъде изготвен анализ на положението, свързано със сигурността, след като бъде оказана хуманитарна помощ.
"Ще трябва да се замислим какъв ефект ще има това върху капацитета на правителството, икономиката, чуждите инвестиции. Наводненията ще засегнат много неща в страната и може да повлияят на сигурността".
По думите на Никласон ЕС ще направи всичко възможно, за да помогне на "демократично избраното правителство, така че то да не бъде възприемано като неспособно да реагира".
Според представителя настоящата атмосфера в Исламабад е измамно спокойна.
"Няма паника по улиците, но когато говорите с държавни служители, с представители на други страни от ЕС, със самите пакистанци, разбирате, че положението е много по-сложно".
Беззаконие цари в много райони на страната
и представителите на ЕС не могат да ги посетят, за да оценят нуждата от помощ. Никласон признава, че някои радикални групировки помагат за доставянето на помощите, но изключва възможността бедствието да успее да създаде чувство за национална солидарност.
Реакцията на ЕС на бедствието в Пакистан според Лисабонския договор се разпределя между петчленното представителство в Исламабад, което отговоря пред еврокомисаря за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакциите при кризи Кристалина Георгиева, и по-голямата делегация на Никласон в столицата, която се подчинява на европейския външен министър Катрин Аштън и наброява 50 души.
Бюрото на Георгиева преговаря с националните органи на Пакистан за справяне с бедствия и с неправителствени организации за това как по най-добър начин да се разпредели спешната помощ от 30 млн. евро от ЕС.
Представителството на Аштън пък се готви да поеме възстановителните работи, които се очаква да струват стотици милиони евро.
Европейската комисия отпусна още 10 млн. евро спешна хуманитарна помощ
за населението на Пакистан днес, засегнато от изключително тежките наводнения от началото на месеца. Сумата ще бъде незабавно добавена към предоставените преди 10 дни 30 млн.
Първите оценки на обстановката сочат, че пострадалите изпитват огромна нужда от питейна вода, храни, одеяла и медицинска помощ, заяви комисар Георгиева, цитирана от говорител на ЕК.
Европейската помощ дойде след призив за помощ на Пакистан към световната общност.
Една трета от територията на страната е под вода след интензивните мусонни дъждове, хиляди са загинали, а над 300 хил. къщи са разрушени. Наводненията, които започват да засягат и южната част на страната, вече отнеха живота на 1600 души.
Бедствието засегна над милиони и броят на пострадалите може да нарасне, тъй като води продължават да прииждат към гъсто населени райони.
В специално изявление Организацията на ООН по прехраната и земеделието предупреди за големите заплахи, които последствията от наводнението крият. В силно засегнатите северни и централни райони
реколтата е унищожена напълно и хиляди домашни животни са загинали
Бедствието в региона-житница на Пакистан поставя под въпрос изхранването на страната. Според ООН цените на основните хранителни продукти вече са започнали рязко да се покачват.
Местната икономика се оказа силно зависима от бедствието, тъй като около 75% от населението на страната се прехранва от земеделие.
Междувременно талибаните в Пакистан приканиха правителството в Исламабад да не приема от Запада помощи за населението, съобщава Ройтерс. Според агенцията призивът е отправен от говорителя на талибаните Азам Тарик по телефона от неизвестно място.
По думите му властите в северозападната област Хибер-Пахтунхва, която бе засегната най-тежко от стихията, и централното правителство "отчаяно се стремят да получат тази помощ, но
не за да помогнат на пострадалите, а за да напълнят банковите си сметки"
Призивът от талибанските бунтовници, сражаващи се с пакистанската армия, е отправен в момент, когато САЩ увеличават помощта за жертвите от наводненията с допълнителни 20 млн. долара.
Ройтерс отбелязва, че пакистанският президент Асиф Али Зардари, който бе критикуван за мудната реакция на неговото правителство, се върна вчера от обиколка в чужбина.
Докато стихията бушуваше, Зардари бе във Великобритания и Франция. Днес пък той беше в южния град Карачи и не е известно дали и кога ще посети бедстващите райони.
Талибаните не искат западни пари за наводненията
Тежките наводнения в Пакистан може да влошат сигурността в страната и доведат до разклащане на правителството, отбелязват експерти
11 август 2010, 17:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!