О т 1 януари 2007 г. границите с Гърция и Румъния ще се минават с лична карта, но през първите месеци за всеки случай е добре българските граждани да си носят и международния паспорт.
Такъв е съветът на "Гранична полиция", представен днес от зам.-началника на службата комисар Петър Илиев в интервю за в. "Труд".
На вътрешните граници на Европейския съюз вече няма да се слагат печати, а за държавите, които не са членки на съюза, остават сегашнинте правила - ще трябва да се показва задграничен документ.
Комисарят напомня, че на външна граница на ЕС, каквато за България е Турция например, и на летищата ще има коридор за граждани на съюза, където ще се минава при облекчени процедури.
"Гранична полиция" предупреждава
хората да не се заблуждават, че изобщо ще отпадне паспортно-визовият режим. За България това ще се случи, когато страната стане част от Шенгенското споразумение - не по-рано от 2009 г.
Но до тогава страната трябва да изпълни определени критерии и да се включи в шенгенската информационна система, в която се разменят данни - особено за лица, които са заплаха за сигурността на ЕС.
Докато сме извън Шенгенската система, на границите с Гърция и Румъния ще се запазят ГКПП и там ще се проверяват документите. Едва след най-малко три години и на тези граници ще стане като между Германия и Холандия, например, където гражданите дори не забелязват кога са преминали от едната държава в другата.
Контролът при преминаване на българо-румънската граница след Нова година ще става за 2-3 минути - на едно гише, където ще седят заедно българският и румънският служител. До средата на 2007 г. така трябва да стане и на границата с Гърция.
Българските граждани трябва да знаят, че остава в сила изискването към тях да пребивават в държава от ЕС за
не повече от 90 дни в рамките на 6 месеца,
когато нямат право на работа, .
А гражданите с черен печат в паспорта остават нежелани за всяка страна от ЕС. Европейският граничен кодекс дава правото на всяка страна сама да определя сроковете за такива забрани, казва комисар Петър Илиев.
Той напомня, че хората трябва да имат достатъчно финансови средства за престоя си зад граница. "Това изискване беше въведено от българска страна, за да бъдат спряни онези, които искат да пътуват с престъпни намерения, казва зам.-шефът на "Гранична полиция" пред "Труд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!