Б ългарските студенти гледат телевизия много повече, отколкото четат или работят с компютър, като за последните две занимания отделят три пъти по-малко време в сравнение с връстниците си в Германия.
Това сочат резултатите от изследване на фондация "БГ шанс" сред 33 държавни и три частни университета, осъществено с проект по програма ФАР.
Най-много гледат телевизия студентите от Медицинския университет в София - средно по 14,4 часа седмично; те отделят и най-много време за лекции и общуване с приятели.
За работа с компютър най-много часове посвещават колегите им от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), като според изследването те учат и най-много в къщи.
Най-кратко в седмицата са заети с лекции учащите в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив.
Студентите от Медицинския университет в Пловдив, Тракийския университет в Стара Загора и Шуменския университет посвещават най-малко време на компютъра, а на последното място по гледане на телевизия са възпитаниците на НАТФИЗ.
Според изследването студентите спортуват много малко - средният показател за всички изследвани вузове е 2,9 часа на седмица, а като причини се посочват натоварените учебни програми и неподдържаните спортни бази на висшите училища.
Фондация "БГ шанс" е подготвила и рейтинг на университетите, като в челото на класацията е СУ "Св. Климент Охридски", следван от НАТФИЗ, Нов български университет и Медицинския университет.
Техническият университет в София е на 19-о място, а Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) - едва на 33-то място.
На опашката в класирането са филиалът в Пловдив на Техническия университет и тамошната Академия за музикално и танцово изкуство.
Таксите за кандидатстване във ВУЗ през учебната 2005/2006 г. остават без промяна, реши междувременно правителството. Младежите ще плащат 15 лв. за първи изпит и по 10 лв. за всеки следващ.
Средно с 4,75% спрямо 2004-та нарастват таксите за обучение на студентите, приети през последните четири години. 4,62% е увеличението за магистри и докторанти.
За филологически и философски науки студентите ще плащат 235 лева за редовно обучение и 120 лева за задочно; с около 20 лева са по-високи сумите за физически и технически специалности, а за медицина годишната такса е 330 лева.
Във висшите училища по изкуствата сумата е 305 лева за редовно и 155 лева за задочно обучение.
Магистърските програми са най-скъпи за медиците - 435 лева годишно. Следват ги физическите и техническите науки (по 345 лева) и филологиите - 295 лева.
С постановлението се определят и годишните такси за обучение на чуждестранни студенти, докторанти и специализанти.
Студентите, влезли в платена форма на обучение преди измененията в Закона за висшето образование от 1999 г., завършват в условията, при които са били приети.
При формирането на таксите за тази учебна година е взето предвид и становището на Националното представителство на студентските съвети увеличението да не бъде по-високо от ръста на инфлацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!