0

"Абсурдно е държавата да се опитва да вкара частното училище в рамката на държавното по отношение на управление, представляване и правомощия на лицата в него. Затова държим това да бъде уредено законово.

Съпротивата на държавата обаче е много голяма, защото чиновническият апарат има удивителния стремеж да държи всичко под своята власт", казва Милка Славчева, председател на Българската асоциация на частните училища, в разговор с Мартин Христов за Експрес.бг.

- Г-жо Славчева, преди време Вашата асоциация настоя за цялостна промяна на нормативната уредба за частните училища. Какви са мотивите Ви?

- В базата на основния Закон за народната просвета са дадени само две разпоредби, а именно, че граждани и организации могат да създават частни училища и че Министерството на образованието и науката (МОН) ги легализира след подаването на съответните документи.

Частните училища функционират от 1992 г. и оттогава до сега се появиха доста допълнителни въпроси, които трябва да се регламентират. Според сега действащата наредба на МОН директорът трябва да представлява училището, това обаче не винаги може да важи при частните учебни заведения и се получава конфликт.

Абсурдно е държавата да се опитва да вкара частното училище в рамката на държавното по отношение на управление, представляване и правомощия на лицата в него. Затова държим това да бъде уредено законово.

Съпротивата на държавата обаче е много голяма, защото чиновническият апарат има удивителния стремеж да държи всичко под своята власт.

- Какви са взаимоотношенията между Министерството на образованието и частните училища?

- От МОН не получаваме никаква подкрепа под каквато и да е форма. Единственото им "благодеяние" е , че след една тежка и изморителна процедура издават разрешение за дейност.

По същество частните училища изпълняват определена държавна поръчка, това не е регламентирано с договор, но на практика така се получава. Затова МОН трябва да предвиди някакво финансиране и на тяхната дейност.

Не е тайна, че родителите на децата в частните училища са сред най?големите данъкоплатци и парите им отиват във фонда, финансиращ държавните училища.

Защо тези родители да не получат поне част от тези средства? Говорим за 10 000-12 000 ученици, на които би трябвало да се превежда издръжката, предвидена в единния стандарт.

Желанието ни е да получим едно частично финансиране, каквато е и европейската практика. Няма страна в Европа, в която частните училища да не получават помощ от държавата, било то директно, или индиректно, като процентът на тази финансова подкрепа варира от 50 до 80%.

- Има ли шанс МОН да се съгласи да отпуска средства за частните училища?

- По наше настояване в Националната програма е записано едно много кратко пасажче, за финансирането, според което чак през 2009 г. може да се въведе принципа парите, отпускани за всеки ученик, да го следват и да се вливат в учебното заведение, в което той учи.

- Това ще намали ли таксите за частните училища?

- Естествено, каквато и да била финансова помощ от страна на държавата, би намалила таксите.

- Как варират в момента въпросните такси и близки ли са те до европейските?

- В момента нашите такси са четири-пет пъти по-ниски от таксите в европейските страни. По принцип всяко училище само си определя тарифите, но общото е, че се плаща повече за детските градини и основните училища, в които се полагат повече грижи и има много допълнителни занимания.

Там годишните такси са между 2000 и 2900 евро. Ако искате да запишете детето си в частна гимназия, ще трябва да си отделите от 900 до 1400 евро.

- Имате ли данни колко са частните училища в България и колко от тях членуват във вашата асоциация?

- По документи те са 140, но реално съществуващи са около 90-95. При нас членуват 56 от тях. След Нова година ще приемем още четири.

- На какви критерии трябва да отговарят тези учебни заведения, за да ги приемете?

- Необходимо е да имат лиценз от МОН, поне две препоръки от наши членове и минимум три години да са работили в бранша. Много държим да са лоялни в конкуренцията с колегите си.

Например частното училище "Ровел" тръгна лошо, измъкна от други училища вече записани деца, за да могат да си запълнят бройката и ние отказахме да ги приемем.

- Срещата ли разбиране при работата си с районните общини?

- Според мен бъдещето, що се отнася до учебната база, е на публично-частното партньорство. Участвам в работна група, чиято цел е да оптимизира училищната мрежа в София и трябва да ви кажа, че съпротивата на местните власти, на районните администрации в столицата, е много голяма.

Явно българинът не иска да дели пространството, на което е стопанин, с друг. Имаме предложение част от наема, който се плаща от наши членове за свободната материална база на държавно училище, да се връща в самото училище, а не да отива в бюджета. Така директорите ще имат и стимул, и желание да си партнират с нас.

- Много хора мислят, че нивото на образование в частните училища не е високо, а се дават отлични дипломи, само защото родителите си плащат. Така ли е всъщност?

- Това е погрешен мит, който върви от самото създаване на частните училища, когато те се свързваха и с мутрите. Нееднократно съм заявявала, че в частните училища от нашата асоциация не учат деца на мутри. Това може да се провери.

Не мога да гарантирам за другите, но при нас е така. Със сигурност обаче твърдя, че дипломите ни зависят единствено от знанията на детето и когато някой ученик не се справя и демонстрира лошо поведение, той бива изключван без оглед на това колко плаща.

Показателно е че 94-96% от завършилите частни гимназии се реализират във ВУЗ-ове у нас и в чужбина. Например първите 15 места в американския колеж, известен с високата си степен на изисквания, се заемат от деца от частни училища.

- Напоследък широко се дискутира въпросът за детската агресия. Има ли такъв проблем в частните училища?

- Когато изтъкваме предимствата на частните училища, едно от нещата, на които наблягаме, е именно липсата на агресия в тях. Стремим се да създадем спокойна и етична атмосфера, в която и най-малките прояви на агресия да се решават още в зародиш.

Работим със самите деца, провеждаме дискусии със специалисти и гледаме да ангажираме пълноценно времето на учениците с извънкласна и извънучилищна дейност, наблягаме на спорт, изкуства.

Благодарение на строгата ни охрана пък дворовете на учебните заведения все още са зона, свободна от дрога.

- Преди няколко дни споменахте, че само в София има около 200 нерегламентирани детски градини и че възнамерявате да се обърнете към МОН за да бъдат наложени санкции.

Искате да помогнете на обществото, или да се отървете от нелоялна конкуренция?

- Това не са точно детски градини, а по-скоро занимални или алианси. Още преди две години сигнализирахме МОН, че те са в нарушение на закона за народната просвета, според който собствениците им трябва да се глобяват с 5000 лв., а при повторно нарушение - с 10 000 лв. Досега обаче не ми е известно някой да е глобен.

Разберете, че този феномен не е в интерес на никой, нито на държавата, нито на родителите, нито на законните детски учебни заведения.

Вратички в търговския закон позволяват такава дейност, но тя не е съобразена с изискванията на МОН и се явява един сив сектор в този вид услуги, от който в държавната хазна не влиза никакъв данък.

Нужно е тези детски градини да се регистрират, за да се знае кой провежда дейността, кой преподава там, да имат постоянно медицинско лице, което да се грижи за здравето на децата.

Досега МОН си затваря очите за това явление и на практика създава условия за появяването на някакви килийни форми на възпитание, и то в началото на ХХІ век. Е, как ще ни приемат в Европа с подобни форми на обучение?

Колкото до въпроса ви за нелоялната конкуренция наистина смятаме да подадем жалба до Комисията за защита на конкуренцията и да заведем дело, но не за да защитим нашите интереси, а тези на родителите, даващи децата си в подобни детски занимални.

- Какво мислите за предложението на председателя на Съюза на българските учители г-жа Янка Такева да се върнат униформите и вечерният час за учениците?

- Не мога да не призная, че това понамирисва на нещо старо. Точно в този момент обаче такива мерки са наложителни.

Днешните ученици смятат, че всичко им е разрешено и никак няма да е вредно да се въведат строги мерки в името на оздравяване на процеса.

Понякога е наложително и при демокрацията да се въвеждат някои ограничения, защото в стремежа си за свобода стигнахме до крайности.

Що се отнася до униформите, ние винаги сме подкрепяли това решение. Всяко уважавано учебно заведение в света има своя униформа, която е атрибут за принадлежност.

- Според Вас трябва ли да се върнат матурите, или тестовете са достатъчно надеждна проверка на знанията?

- Тестове може да има, но не по всички учебни предмети. При изпитите по точните науки няма да има проблем, но по български език и литература няма как с метода на теста да бъдат определени знанията на децата.

Имали сме спор по този въпрос с министъра на образованието, но той явно предпочете да послуша своите съветници.

Не съм против тестовете като цяло, напротив, те и сега са добра проверка на знанията, използвана в частните училища и се провеждат целогодишно или след всяко ниво на обучението.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

В КАТ: - Тоя като го блъснах, говореше по телефона и пиеше ракия... - Той може да прави каквото иска в хола си, госпожо!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Рапърът едва не се застреля по време на интервю на живо (ВИДЕО)

Свят Преди 2 минути

Пистолетът в джоба му случайно произвежда изстрел и едва не го ранява на живо в ефир

Кой беше Жан-Мари Льо Пен – лидерът на френските националисти

Кой беше Жан-Мари Льо Пен – лидерът на френските националисти

Свят Преди 51 минути

Френският крайнодесен политик Жан-Мари льо Пен почина на 96-годишна възраст

Мъже пребиха шофьор заради спор за отнето предимство

Мъже пребиха шофьор заради спор за отнето предимство

България Преди 1 час

Пострадалият се движел с предимство по главна улица, където бил засечен

Благотворителна изложба представя „Непознатите земи“

Благотворителна изложба представя „Непознатите земи“

Любопитно Преди 1 час

Фотографии от пътуванията на журналистите на NOVA, част от едноименната поредица, ще бъдат изложени в галерия Vivacom Art Hall Oborishte 5 между 14-26 януари

Фънки бийтове и реге ритми: Хип-хоп фюжън от Downshift Collective

Фънки бийтове и реге ритми: Хип-хоп фюжън от Downshift Collective

Musicology Преди 1 час

Авторската им музика, издавана в България и в чужбина, е представяна на множество български и международни фестивали

Жан-Мари Льо Пен почина на 96 години

Жан-Мари Льо Пен почина на 96 години

Свят Преди 1 час

Крайнодесният политик е бил в заведение за грижи в продължение на няколко седмици

Учени алармират за срив на океански течения, може да е катастрофално

Учени алармират за срив на океански течения, може да е катастрофално

Свят Преди 2 часа

Ако Атлантическата меридионална циркулация се срине - това би било катастрофално и би повлияло на целия свят за векове напред

Провал на преговорите за кабинет: ГЕРБ-СДС и ДБ запазват мълчание

Провал на преговорите за кабинет: ГЕРБ-СДС и ДБ запазват мълчание

България Преди 2 часа

От ПП-ДБ отказаха да говорят пред журналисти по темата

Възрастен велосипедист загина при катастрофа край Видин

Възрастен велосипедист загина при катастрофа край Видин

България Преди 2 часа

Сигналът за инцидента на околовръстния път на града е получен във вторник в 6.00 ч.

Екшън в Кюстендилско: Психично болен мъж се покатери до третия етаж, за да избяга от полицията

Екшън в Кюстендилско: Психично болен мъж се покатери до третия етаж, за да избяга от полицията

България Преди 2 часа

Той е бил обявен за общодържавно издирване, след като е избягал от лечебно заведение

Популярността на Зеленски бележи спад през 2024 г

Популярността на Зеленски бележи спад през 2024 г

Свят Преди 2 часа

Киевският международен институт по социология е провел телефонно проучване сред 2000 души

Деми Мур пренебрегна Кайли Дженър на наградите „Златен глобус“ (ВИДЕО)

Деми Мур пренебрегна Кайли Дженър на наградите „Златен глобус“ (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

62-годишната Мур привидно игнорира 27-годишната Дженър, докато разговаря с други участници на масата на риалити звездата

Белгиец внесе съдебен иск срещу Лаура Кьовеши по случая с COVID ваксинитe

Белгиец внесе съдебен иск срещу Лаура Кьовеши по случая с COVID ваксинитe

Свят Преди 3 часа

Искът е присъединен към делото, заведено по жалба до белгийски съд от същия гражданин срещу председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен

Коледа по стар стил: Отслужиха литургия във Витлеем

Коледа по стар стил: Отслужиха литургия във Витлеем

Свят Преди 3 часа

Тази година празненствата са ограничени заради войната в Газа

<p>САЩ срещу Куба: Бурята, която се задава</p>

Неизбежната промяна в отношенията между САЩ и Куба

Свят Преди 3 часа

Как ще се отрази завръщането на Тръмп в Белия дом върху отношенията между Вашингтон и Хавана