П о данни на ООН над 5 млн. деца по света умират всяка година от болести като диарията, свързани с липсата на канализация и лошите санитарни условия. Основен източник на водна зараза в развиващите се страни е именно липсата на тоалетни.
Над 1 млрд. души изобщо нямат достъп канализационна система, като по-голямата част от отходните води се вливат в реките, езерата или моретата, без да се пречистват.
Едва около 30% от 1,1 млрд. души с достъп до канализация третират каналните нечистотии по природосъобразен начин, което означава, че фекалиите на останалите около 5,7 млрд. души се изхвърлят директно в околната среда.
Такива са фактите, заради които Световната тоалетна организация (WTO), е определила 19 ноември за Световен ден на тоалетната - за да напомня за скромното, но жизненоважно съоръжение и да се бори със световната санитарна криза. "Празникът" е основан от делегатите на първия тоалетен форум в света, проведен в Сингапур през 2001 г.
Оттогава такава конференция се организира всяка година в различна част на света, като всеки път участниците се фокусират най-вече върху конкретните санитарни и канализационни проблеми на страната домакин.
Световната тоалетна организация е неправителствено формирование, работещо за нуждата от по-високи тоалетни стандарти както в развиващите се, така и в развитите страни.
Организацията се занимава с всички въпроси, свързани с наличието, качеството, функционалността, естетиката, икономичността и екологичността на санитарните възли в цял свят.
Тя финансира изследвания в тази област, посветени на подобряването на тоалетните стандарти, достъпа до работеща канализация, здравето на хората.
СТО се обявява за "блестящи от чистота" тоалетни, чието хигиенизиране не се възприема като неприятна и гнусна задача.
Организацията дава трибуна и на най-новите тенденции в интериорния дизайн на санитарните помещения, технологиите и продуктите за тях.
Ето и някои по-приятни и забавни факти около тоалетните:
Ресторант в тайванската столица Тайпей е част от верига заведения за хранене, в които всички места за сядане са с формата на тоалетни гърнета. Клиентите пък похапват от чинии, които представляват мини пластмасова версия на тоалетната чиния. Те бършат ръцете и устата си с тоалетна хартия от рула, висящи до местата им.
В японските домове обикновено се оставят специални чехли пред тоалетните, с които да се влиза само в тях, тъй като те се смятат за мръсни помещения.
Според редица компании, произвеждащи санитарни продукти, човек прекарва средно три години от живота си върху тоалетната чиния.
Южнокорейски законодател и активист за обществена хигиена е отворил изложбена къща във формата на тоалетна на стойност 1,8 млн. долара. Тя е част от кампания за по-чисти тоалетни по света. Двуетажната сграда, на която виси табела "Къщата на Г-н Тоалетна", е готова да посрещне първите си гости. 74-годишният й собственик разказва, че майка му го е родила в тоалетна и затова е така обсебен от идеята за чистотата й.
Жените определено си мият по-често ръцете след ползване на обществена тоалетна, сочи статистиката. Според американско изследване на хигиенните навици 1/3 от мъжете направо излизат, след като са ползвали обществена тоалетна. 88% от жените обаче не пропускат да измият щателно ръцете си.
Според друго изследване все повече американци ползват безжичен интернет от банята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!