М акедонско учебно помагало съдържа карти на страната, според които части от Македония са под гръцка и българска окупация, съобщава днес атинският вестник "Катимерини", цитиран от БТА.
Такива карти са поместени в учебник за седми клас, на страници 107 и 114.
Според вестника подобни карти били закачени и в обществените служби и във военни поделения из републиката.
Миналата седмица в. "Катимерини" съобщи за скандален уебсайт, който може да се посети чрез линк от страницата на македонското външно министерство и според който части от страната са под гръцка и българска окупация.
Поместена е карта на Македония, включваща голяма част от Северна Гърция и части от България. В интернет сайта се посочва, че от цялата територия на Македония само 37,5 на сто принадлежат на Република Македония, а останалата част е под окупацията на Гърция и България.
Тогава от гръцка страна към македонските власти бяха отправени обвинения, че разпространяват провокативни материали и нарушават добросъседските отношения между двете страни.
"Фактът, че чрез официалната страница на македонското министерство на външните работи се разпространяват провокативни тези и становища за две съседни държави, е изненадващ, още повече когато това става в период, в който ЕС сериозно обсъжда бъдещето си и по-нататъшното си разширяване", заяви говорителят на гръцкото външно министерство Георгиос Кумуцакос, цитиран от атинската агенция АНА.
Според говорителя случаят е "очевидно нарушение на принципите, заложени в Споразумението за стабилизиране и асоцииране, което страната подписа с ЕС, и по-конкретно на тези, които се отнасят до поддържането на добросъседски отношения и развитието на регионалното сътрудничество".
На 29 юни македонското министерство на външните работи се оправда с декларацията, че "не публикува на уеб-страницата си текстове, чието съдържание не е в съответствие с официалната политика на Република Македония".
Според скопската агенция МИА. "министерството изцяло стои зад информациите и съдържанието на официалната си страница и не поема
отговорност за съдържанието, което се публикува на частни интернет страници".
На 5 юли скопският вестник "Вечер" съобщи, че ОМО "Пирин" започва кампания в европейските институции в опит да издейства признаване на македонско малцинство в България преди страната да стане член на ЕС ".
Организацията скоро щяла да изпрати официално протестно писмо заради непризнаването на македонците от страна на българските власти до представители на ЕС, Европейския парламент, Съвета на Европа , ОССЕ и ООН.
"Решението беше взето на двудневна среща между представители на няколкото асоциации на македонците в България, която се състоя тези дни в Петрич, Пиринска Македония", пише в. "Вечер".
ОМО "Илинден" пък планира да се активизира и чрез Европейския свободен алианс /ЕFА/, европейска партия, която действа заедно с Партията на зелените.
Съпредседателят на ОМО Пирин Стоян Георгиев неотдавна се обърна към общото събрание на ЕFА, което се състоя в Рен, Франция, и там говори за "тежките условия, в които живеят македонците в България", пише "Вечер".
"Страхът, дискриминацията, липсата на основни човешки права са част от ежедневието на македонците в България, особено на онези, които публично говорят за своите проблеми", заявил Георгиев.
Междувременно гръцкият евродепутат Георгиос Папастамкос е уведомил
Европейската комисия за "новия случай на провокативно поведение от страна на Македония", визирайки разкритията за съществуването на скандален уебсайт, според който части от страната са под гръцка и българска окупация", съобщи солунската агенция МПА.
Папастамкос определил като "противоречащи на историята и провокативни обиди към Гърция" информациите, разпространявани на официалната интернет страница на македонското външно министерство, в които се посочва, че Гърция и България са "окупатори на части от Македония".
Подобно поведение нарушава ключови принципи на международния законов ред, Споразумението за стабилизиране и асоцииране, сключено между ЕС и Македония, както и т. нар. Междинно споразумение между Атина и Скопие, посочил евродепутатът.
Няма никаква реакция от страна на българските официални власти или от неправителствени организации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!