Т .нар. "секретен факс" на египетското външно министерство, съдържащ уж данни за тайни затвори на ЦРУ в Румъния, България, Македония, Косово и Украйна, е обикновен преглед на печата и не съдържа никакви нови сведения, заявиха от външното министерство в Кайро пред в. "Интернешънъл хералд трибюн".
Скандалът с тайния факс, прихванат от швейцарското разузнаване и разкрит от вестник "Зонтагсблик", е буря в тенджера с фондю. Така "Интернешънъл хералд трибюн" перифразира известната поговорка "буря в чаша вода", замествайки водата с традиционното ястие на швейцарците.
Това е много смешна история, разказва пред вестника Фатма ал Захра Атман, говорителка на египетското външно министерство в Кайро с ранг на посланик.
Тя обяснила, че факсът е преглед на чуждестранния печат, събран от eгипетските посолства в цял свят. Във всяко министерство посолствата пращат всеки ден статиите по важни теми, публикувани в местните вестници.
Това е обикновен преглед на чуждестранния печат, изпратен по факс, и всеки може да го прихване. Нищо там не е секретно, обяснила г-жа Фатма ал Захра Атман.
На 8 януари швейцарският "Зонтагсблик" оповести, че разполага с данни от секретен факс, изпратен от египетското външно министерство до египетското посолство в Лондон, който бил прихванат от швейцарското разузнаване.
Според текста на факса, преведен от разузнавачите на френски, ставало ясно, че 23 иракчани и афганистанци са били разпитвани в румънската военна база "Михаил Когалничано" край Констанца на Черно море.
Подобни центрове за задържане на ЦРУ имало още в България, Украйна, Македония и Косово. Това съобщили източници на египетските власти.
Още в началото на скандала консервативният швейцарски "Нойе цюрхер цайтунг" съобщи, че т.нар. "секретен факс" не носи новини, тъй като същата информация била публикувана на сайта на правозащитната организация "Хюман райтс уоч".
Мнозина евродепутати обаче веднага заявиха пред медиите, че ако това се
окаже вярно, България и Румъния не бива да бъдат приемани в ЕС.
Правителствата и на двете държави отрекоха да има тайни затвори на ЦРУ на тяхна територия, пише "Интернешънъл хералд трибюн".
Българската редакция на радио "Дойче веле" напомня, че въпреки изявлението на египетската дипломатка скандалът се разрасна - не само в Швейцария, където се водят две независими разследвания, но и в Съвета на Европа и в Европейския парламент.
С голямо мнозинство Европейският парламент взе решение за създаване на специална комисия, която да разследва твърденията за т.нар. "тайни полети на ЦРУ" и за съществуването на лагери в Източна Европа, където уж били измъчвани предполагаеми терористи.
Според "Дойче веле" Европейският парламент всъщност не може да създаде истинска комисия с необходимия юридически инструментариум, която да
разследва аферата ЦРУ.
Ева Кланд от консервативната фракция в парламента казва, че на пръв поглед "разследваща комисия" звучи убедително, но от правния отдел ни информираха, че това е недопустимо, защото случаят трябва да обхваща общоевропейското право, а тук става въпрос за ЦРУ - институция, която еднозначно не принадлежи към Европа.
По този начин в последна сметка иде реч за обикновена парламентарна комисия, която в краен случай може да упражни морален натиск върху правителствата на страните членки или върху страните кандидати за членство.
Естествено ние имаме възможност, подобно на Съвета на министрите, да изпратим призовки, но в крайна сметка не можем да задължим никого да се яви пред комисията. Кондолиза Райс явно няма да бъде наш гост, казва евродепутатката.
Американският държавен секретар Кондолиза Райс при посещението си в Брюксел през декември потвърди, че ЦРУ е транспортирало затворници през територията на Европа, като това се е осъществявало със съгласието на съответните страни, и че това е всъщност обичайна процедура.
Заподозрените обаче, допълни тя, не са били транспортирани до места, където са били малтретирани.
Ако се потвърдят информациите, публикувани във вестник "Вашингтон пост" и други медии, че отделни държави от ЕС са подкрепяли ЦРУ в практикуването на нелегални методи, тогава националните правителства трябва да бъдат наказани. Възможно е да им се отнеме временно правото на гласуване в Съвета на министрите.
Кандидатите за членство като България, Румъния или Македония могат да бъдат наказани с отлагане на присъединяването, заявява Ева Кланд.
Депутатът от "Партията на зелените" Джем Йоздемир смята, че не бива единствено кандидатите за членство да попадат под лупата на Европейския парламент, а също и някои от 25-те страни членки, които не сътрудничат на парламента в достатъчна степен и по този начин стават подозрителни.
А това какво е знаело бившето червено-зелено федерално правителство за дейността на ЦРУ в собствената страна ще се разследва не само от Европейския парламент, но и в Бундестага.
Ясно е, че няма да щадим никого. Паралелно с Европейския парламент също и Съветът на министрите се ангажира с разследване на "аферата ЦРУ", заяви Йоздемир.
Докладчикът на Министерския съвет, швейцарският сенатор Дик Марти, ще представи в началото на идната седмица своя предварителен доклад, напомня "Дойче веле".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!