"Меглена Кунева - енергичната и многостранна българска министърка по евроинтеграцията" - под това заглавие германският в. "Зюддойче цайтунг"
(Sueddeutsche.de) помества днес портрет на главния ни преговарящ с ЕС, в който разказва:
"Тя просто продължава работата си с пълна пара напред. Меглена Кунева - старата нова българска министърка по европейските въпроси, и след смяната на правителството и съставяне на голяма коалиция остава единственият член на правителството, който запази досегашния си ресор.
За това има основателни причини. Не бива да се губи време, не бива да се сменят конете насред галопа за членството в ЕС. Това е посланието към Брюксел, а там познават добре 48-годишната юристка, която дълго време бе безпартийна и преди три години влезе в новото движение на бившия цар Симеон Сакскобургготски.
Познават я като министър, като преговаряща от българска страна по трудните въпроси на българското еврочленство и като участник в онзи достопочтен конвент, който изготви оспорваната европейска конституция.
Рамо до рамо с новия български външен министър Ивайло Калфин, който бе номиниран от социалистите, Меглена Кунева трябва сега да се опита да подгони парламента, заинтересованите групи и бюрократичните апарати. Същевременно тя трябва да се погрижи
да бъде запазено влиянието на нейното движение в новата коалиция на центъра и левицата
Както и 41-годишния Ивайло Калфин, и Меглена Кунева е представителка на онова ново поколение български политици, които след промените през 1989 г. подплатиха с международен опит своята воля да водят модерна политика и своята откритост към света.
След като завършва право и защитава докторат по екологично право, родената в София Кунева усъвършества знанията си в институти в Хелзинки и Оксфорд, както и в университета "Джорджтаун" във Вашингтон.
Тя се отличи с многостранни професионални умения и като доцент в Софийския университет и Свободния университет в Бургас, като редактор и документалист в българското радио, както и като експерт в българската Агенция по приватизацията.
С включването й в една българска делегация в ООН и дейността й като юрисконсулт в Министерския съвет тя навлезе в активната политика и през 2001 г. бе избрана в националния парламент.
Като министър още през изминалите месеци Кунева даде газ. От парламента изисква да гласува до края на септември необходимата реформа на Наказателно-процесуалния кодекс, така че още през октомври Европейската комисия да даде в доклада си добри бележки на България.
Администрацията е в пълна бойна готовност, както тя каза неотдавна пред "Дойче веле". В момента служителите не излизат в отпуска.
Меглена Кунева е красноречива застъпничка за европейските амбиции на България, които имат абсолютен приоритет и за новото правителство.
"За мен без Изтока Европа беше и е торсо" -
така, цитирайки Вили Бранд, през 2002 г. тя се опита да убеди един форум на европейската академия в Берлин.
А тази пролет използва на същото място цитат от Конрад Аденауер, който преди 50 години каза: "Единството на Европа беше мечта за малцина, то стана мечта за мнозина. Сега е необходимост за всички нас."
Меглена Кунева е единственият член на правителството, който запази поста си в новия трипартиен кабинет, оглавяван от лидера на социалистите Сергей Станишев, пише и информационният сайт EUractiv.com.
Тя ръководеше българската делегация в преговорите за присъединяване към ЕС в предишното правителство на Симеон Сакскобургготски и спечели уважението и доверието на партньорите си в преговорите с Европейската комисия и правителствата на страните членки на ЕС.
Преназначаването на Кунева е сигнал, че Станишев желае да продължи процеса на присъединяване на България към ЕС, отбелязва електронното издание.
Новият български кабинет бе одобрен само няколко дни преди Еврокомисията да започне да оценява напредъка на съдебната реформа в страната.
Това е важна стъпка, преди да бъде решено дали България ще се присъедини към ЕС на 1 януари 2007 г. или една година по-късно, се подчертава в публикацията.
Докладът за цялостния напредък на страната ще бъде готов на 25 септември, а решението на Еврокомисията за датата на присъединяване трябва да бъде взето преди края на октомври, припомня EUractiv.com.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!