О фициалният либийски вестник "Джамахирия" призова Триполи да скъса връзките си с България, която според него "изпитва само омраза и враждебност към либийския народ". (Вж. пълния текст, преведен на български от Центъра за близкоизточни изследвания).
"Джамахирия" смята, че страната ни би трябвало да представи извиненията си на либийския народ, "заради намесата на български убийци в престъпление със заразяването на либийски деца с вируса на СПИН".
"Бяхме изненадани да видим, че България не оценява изобщо живота на децата ни и дискредитира съдебната ни система. Ето защо призоваваме за скъсване на отношенията с тази страна, която изпитва само омраза и враждебност."
Същевременно изданието упреква София, че е разпространила "лъжливата информация на продажна агенция". Става дума за новината на палестинската агенция Маан, която на 14 май съобщи, че Муамар Кадафи е получил удар и е в кома.
Либийският вестник твърди също така, че България политизира случая с българските медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Либия.
Тайни преговори се водят между семействата на заразените деца и ЕС
Те могат да завършат със споразумение за избягване на смъртната присъда, която беше издадена на българските медицински сестри в Либия. Това съобщават междувременно либийски източници.
Петте български и палестинският лекар очакват последния процес, с който да обжалват смъртната присъда. Той трябваше да започне в началото на май, но за момента няма определена точна дата, което може да означава, че е на път да се постигне някакво разрешение на проблема, смятат още тези източници, цитирани от АФП.
"Европейците предлагат компромис на семействата, който в момента се проучва от фондация "Кадафи". Възможно е да се стигне до решение много скоро", заяви за агенцията Идрис Лага, говорител на семействата на децата.
Той обясни още, че родителите искат децата им да могат да се ползват от медицински грижи, докато са живи, както в Либия, така и в чужбина, като освен това получат финансово обезщетение.
"Ако условията ни бъдат изпълнени, Върховният съд на Либия, който трябва да се произнесе по съдбата им, ще може да приеме, че дията (кръвнината) е платена, и да се покаже милостив", допълни още Лага.
Запитан от агенцията, говорител на европейския комисар по външни отношения Бенита Фереро-Валднер заяви от Брюксел, че "не може да навлезе в подробности, имайки предвид особено чувствителния характер на проблема".
Първоначално семействата поискаха компенсация от 10 млн. евро за всяко дете,
но Лага уверява, че е възможно да има "споразумение по сумата, която да е удовлетворяваща и за двете страни и да е доста по-ниска".
Според Салех Абдесалам, представител на фондация "Кадафи", ЕС трябва да положи още усилия, най-вече що се отнася до лечението на децата, за да се стигне до решение.
"Опитваме се да намерим формула, която да задоволи както семействата, така и европейците и представихме една пътна карта на ЕС", отбеляза още Абдесалам. Той смята, че европейците вече са започнали да приемат болни деца в здравните си заведения и са изградили център за заразноболни в Бенгази, за който са дали 2,5 млн. евро.
Фондът, създаден през декември 2005 г. между България, Либия, САЩ и ЕС за обезщетяване на семействата им обаче не е достатъчно захранен, подчерта той.
Същевременно адвокатът на медиците Осман Бизанти очаква датата за последния процес да бъде фиксирана до края на месеца. "Присъдата на Върховния съд няма да се обжалва", каза още той.
В случай на потвърдителна присъда Върховният съвет на магистратурата, който е председателстван от министъра на правосъдието, може да реши да изпълни присъдата или да помилва медиците.
Същевременно АФП посочва, че медиците ще трябва да се явят на 27 май пред либийския трибунал за делото по обвинения в клевета, което заведоха срещу тях либийските полицаи, които са ги изтезавали.
"Това дело е лишено от всякаква основа", смята Бизанти, според когото медиците рискуват да получат максимална присъда от две години затвор, ако го загубят.
Междувременно африкански депутати подкрепиха присъдите,
които Върховният съд на Либия наложи на петте български медицински сестри и палестинският лекар.
Представителите на Панафриканския Парламент, чието седалище е в Мидранд близо до Йоханесбур, прие декларация, с която призовава присъдата да бъде спазена и осъди "всяко едно политическо намесване от която и да е от страните".
Това заяви либийският депутат Мохамед Гебрил ал Орафи, който е предложил декларацията.
Освен това парламентът призовава за спазване на решението на либийския съд. Той изрази и солидарност с либийския народ и семействата на жертвите като заяви, че медиците са имали възможността да се защитят пред съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!