"Това че той не само ще направи своята традиционна визита в НАТО, но ще изкара и кратък курс по "Европейски съюз", би трябвало да е източник на задоволство в Брюксел."
"САЩ може и да не се откажат от опитите си да всяват разногласия между стара и нова Европа, но по всичко личи - г-н Буш явно признава, че ЕС е институция, с която си заслужава да се запознае", коментира изданието.
"Таймс" призовава Европа да бъде добър домакин на американския президент и смята, че европейските лидери трябва да бъдат по-самокритични и да признаят и собствената си вина за възникналите трансатлантически разногласия, информира още Българската редакция на Би Би Си.
Всекиднвникът призовава европейските държави да бъдат по-активни и сами да предложат идеи как Европа може най-добре да сътрудничи със САЩ.
Вестникът на британските делови среди "Файнаншъл таймс" също изтъква необходимостта Вашингтон и Брюксел да работят заедно.
"Въпреки чудото, което бяха иракските избори и изборите сред палестинците, трудната работа тепърва предстои - сунитите трябва да бъдат привлечени към политическия процес в Ирак, а в израелско-палестинския конфликт трябва да се пристъпи към важни преговори", отбелязва изданието и предупреждава:
"САЩ и ЕС могат да решат тези проблеми само заедно - ако са разделени, рискът от провал е твърде голям."
"Европа се надява на ново начало" е заглавието на "Дейли телеграф", който обаче в редакционната си статия предупреждава, че Вашингтон подхожда по-прагматично и търси съюзници само за да му помогнат, а не за да им позволи да налагат вето върху американската политика.
"Гардиън" е още по-скептичен, като изрежда три причини, поради които САЩ и ЕС няма да се сдобрят.
Първата е Ирак. "Франция и Германия все още отказват да изпратят свои военни в страната", припомня всекидневникът.
Втората причина е Иран. "САЩ гледат с изключителна подозрителност на постигнатата наскоро от Европа сделка, съгласно която Техеран обещава да се откаже да обогатява уран, ако му бъде оказана помощ да разработва невоенни ядрени проекти", се казва в коментара.
"Но най-големият източник на напрежение може да се окаже Китай", предупреждава "Гардиън", като изтъква, че Вашингтон се противопоставя на плановете на ЕС да вдигне оръжейното ембарго, наложено на Пекин след кървавото потушаване на демократичните протести на площад "Тянанмън" през 1989 г.
Френският "Монд" от своя страна призовава за по-балансирани трансатлантически отношения.
"Г-н Буш е добре дошъл в Европа, стига да се съгласи на партньорство между равни, а не да налага отношение на зависимост между американската суперсила и нейните европейски васали", изтъква изданието.
"Старите спорове са забравени, различията между стара и нова Европа са заличени, а някогашната докачливост и обтегнати отношения са вече в миналото", убеден е вестникът, но припомня, че Европа и Америка все още имат разногласия за Иран, глобалното затопляне и намерението на ЕС да вдигне оръжейното ембарго срещу Китай.
"Американците трябва тепърва да доказват, че са готови да се консултират със своите съюзници и да се откажат от едностранната си политика", пише изданието, но допълва, че европейските държави също трябва да покажат как умеят да водят единна политика.
"Тонът на разговора отново е цивилизован", отбелязва германският "Тагесцайтунг", но същевременно смята, че бъдещите конфликти с Вашингтон са неизбежни.
Според австрийския "Дер Щандарт" обаче посещението на Джордж Буш в Европа дава надежда, че трансатлантическите отношения по време на неговия втори мандат могат да се подобрят.
"Основният проблем през последните четири години не бяха толкова разногласията с Белия дом по външната политика, колкото склонността на американската администрация и някои европейски политици да твърдят, че само техният поглед към света е правилен", смята вестникът.
Според изданието продължаващите разногласия около Иран и промените в климата не поставят под съмнение крайната цел, а са по-скоро спорове как тя да бъде постигната.
Руските издания са пълни с коментари за предстоящите разговори в словашката столица Братислава между президентите Буш и Путин.
Според "Газета" разговорите едва ли ще доведат до съгласие за Иран.
"Двете страни вероятно само ще изложат своите позиции - просто няма никаква възможност за компромис", се казва в редакционната статия на вестника.
"Независимая газета" изразява загриженост, че "мощта на Русия в бившите съветски републики отслабва, докато американското влияние се засилва".
"Двамата президенти се разбират добре, но отношенията между Русия и САЩ, особено в постсъветската зона, далеч не са цветущи", посочва всекидневникът.
"Независимая газета" изтъква, че през последните четири години Русия е била изтласкана от почти всички бивши съветски страни.
"Въпреки че Русия е удобен съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма, съперничеството между двете държави в този район е опасно", изтъква "Независимая газета", като отбелязва, че "неразбирателството между Москва и Вашингтон може да предизвика сериозен конфликт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!