Британският печат единодушно приветства присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз.
В. "Индипендънт" отбелязва, че сега всички бивши членове на Варшавския договор, без Русия, са еврочленки. Западна и Източна Европа се обединиха
след години на разделение, допълва изданието. Две нови страни прегърнаха идеалите на ЕС за демокрация, за спазване на правата на човека, за правова държава и пазарна икономика и това придава още по-голяма легитимност на европейската ос на стабилност и просперитет в света, заключава изданието.
"Индипендънт" припомня, че британското вътрешно министерство е похарчило близо 280 000 британски лири за кампания, която да разубеди българите и румънците да търсят работа във Великобритания. Прогнозите са,
че между 56 и 180 хиляди българи и румънци все пак ще дойдат в Обединеното кралство, допълва изданието.
Лондонският "Таймс" отбелязва, че двете нови членки на ЕС са жадни за демокрация, стабилност и просперитет в онази част на Балканите, която е преживяла векове на смут и размирици. Двете нови членки носят със себе си културното разнообразие, силните традиции на православната църква и ангажираността да предложат равни възможности на техните етнически малцинства, коментира "Таймс".
Вестникът припомя, че миналата година все още не е било сигурно, че двете балкански държави ще членки на ЕС на 1 януари 2007 г. Европейската комисия ги заплаши с отлагане на членството с една година. Това подейства и удвои темпото на реформите, най-вече в Румъния, отбелязва в. "Таймс". Като пример изданието посочва бързия икономически растеж в двете страни.
В друга статия по темата в. "Таймс" отбелязва, че най-големи ползи от присъединяването на България към ЕС ще извлече шотландският град Дънди, известен най-вече с произвежданите там мармалади. В този град живеят 1500 българи и се очаква да дойдат още 1000.
Причина за това съсредоточване на българите именно там са ниските наеми и сезонната работа. Изданието припомя, че българската общност има своя църква в градчето и че този месец там ще дойде и българският вътрешен министър Румен Петков.
Новите жители вляха свежи сили в градчето, чието население от 200 000 души през 70-те години на миналия век намаля на 142 000, пише в. "Таймс".
Изданието цитира почетния консул на България в Шотландия професор Николай Желев, според когото в Шотландия ще дойдат много интелектуалци и медици, за да работят в университетите и болниците. Повечето от мигрантите са здрави и млади работници, които допринасят за британската икономика, припомня Желев.
"Таймс" заключава, че въпросът, който двете нови членки трябва да си поставят сега, е не какво ЕС може да направи за тях, а какво те могат да направят за ЕС.
В статия по повод разширяването на Европейския съюз Би Би Си представя най-прочутите български и румънски храни, които сега могат да се появят и на британските пазари. Изданието описва подробно какво представляват лютеницата, луканката и баницата.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел и външният министър Франк-Валтер Щайнмайер с право тушират големите очаквания към германското председателство на Европейският съюз, което започна на 1 януари с присъединяването на България и Румъния, пише в уебсайта си германският вестник "Щутгартер цайтунг".
Досега бяха допуснати много грешки и остават открити въпросите дали Балканите принадлежат към ЕС и какво ще стане с Украйна и Турция, отбелязва всекидневникът. И призовава към повече честност към европейските граждани и към страните кандидатки за членство. Всички говорят колко е важна европейската конституция, но никой не уточнява какви предложения има, смята изданието.
Европа вече не е печеливш отбор, пише Канцлерът на Германия Ангела Меркел и външният министър
Франк-Валтер Щайнмайер с право тушират големите очаквания към
германското председателство на Европейският съюз, което започна
на 1 януари с присъединяването на България и Румъния, пише в
уебсайта си германският вестник "Щутгартер цайтунг".
Досега бяха допуснати много грешки и остават открити
въпросите дали Балканите принадлежат към Е и какво ще стане с
Украйна и Турция, отбелязва всекидневникът. Той призовава към
повече честност към европейските граждани и към страните
кандидатки за членство. Всички говорят колко е важна
европейската конституция, но никой не уточнява какви предложения
има, смята изданието.
Европа вече не е печеливш отбор, пише "Велт". Мнозина не се радват от присъединяването на новите членки, а постоянно нарастващият ЕС води до загуба на доверие сред европейските граждани, пояснява вестникът.
Той припомня, че при предишното разширяване на ЕС с десет нови държави през 2004 г. имаше няколко хубави паметни фотографии, но европейските граждани почти пренебрегнаха събитието. ЕС вече не е общност на свободата, а на проблемите, пише "Велт". Подобно на политиката въобще, германското председателство не може да промени много, добавя вестникът.
Според него на многочленния ЕС може да помогне само възможно най-бързо внасяне на яснота по въпроса с евроконституцията.
Новите страни членки на ЕС България и Румъния са отчуждени съседи, пише "Тагесшпигел". Въпреки общото в културен и исторически план самите българи и румънци въобще не се чувстват свързани помежду си, сочи всекидневникът. Разделя ги не само различната азбука - кирилицата и латиницата, но и река Дунав, през която има само един мост, добавя той.
Много австрийски медии отразиха приемането на България и Румъния в ЕС на 1 януари. Репортажи от тържествата в София бяха част от новините на австрийската телевизия, радиото, националните и регионалните вестници.
Медите отбелязват, че с влизането в съюза България е изпълнила едно от поставените условия, затваряйки два от реакторите на АЕЦ "Козлодуй".
Готовност за инвестиране в новите европейски членки сигнализират още в първите януарски дни Икономическата камара в провинция Форарлберг и Обединението на индустриалците в Щирия.
Коментар по радиото и телевизията, цитиран от ежедневниците, набляга на увеличението на австрийските постъпления за Бюксел с 200 милиона в резултат от разширяванетго. Според коментара австрийският принос ще достигне 2,4 милиарда евро.
В статия за приемането на новите членки "Курир" се спира и на още един аспект на разширяването - обогатяването на езиците в съюза с още три - български, румънски и ирландски, който също се приема за официален от тази година. Кирилицата става третата официална азбука, споменава "Курир". Вестникът се спира на проблема, който би могъл да възникне при влизане на България в Еврозоната, а именно изписването на думата "евро" на центовете, тъй като на латиница думата се пише с "У", а на български с "в".
Но това не е нов приблем, отбелязва ежедневникът, като припомня, че при подобен спор преди години гърците са наложили своя начин на изписване.
В България и Румъния живеят няколко милиона роми, които вече принадлежат към ЕС, пише австрийският в. "Пресе". Изданието отбелязва, че никой не може да каже точно колко са ромите в двете страни - само неколкостотин хиляди се определят като роми при преброяване на населението, но се предполага, че те са между 2,5 и 4 милиона.
Ромският език обаче няма да стане официален език на ЕС, както няма да има и еврокомисар от ромската общност, добавя "Пресе" и пита: "А защо не?".
Местните политици се възползват от насадения страх и неприязън към ромите, за да печелят избори; евронаблюдателите и разни представители на инициативи клатят загрижено глава, обявяват "Десетилетие на ромското включване" и дават пари за нови гета, но това няма да реши основният проблем, счита вестникът. Схващането, че ромите вечно остават "другите" и някак "чуждите", е самоизмама, пише австрийският всекидневник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!