Г олемите лондонски всекидневници днес не са обединени около една и съща водеща тема.
Нов законопроект, който дава повече права на британската полиция, например издаването на забрана на провинили се граждани да влизат в центъра на някой град за 48 часа, е водеща тема за "Дейли Телеграф".
Според вестника това е най-новият опит на правителството да се справи с предизвиканото от алкохол насилие и антисоциално поведение.
Полицията ще има право да дава писмени заповеди на лица, които се смятат за потенциално опасни за обществения ред, дори и да не са пияни и дори да не са предизвикали нарушение.
Сред другите предложения в закона е и забраната за продажба на ножове на деца под 18-годишна възраст.
"Таймс" анализира предстоящата среща на осемте най-богати държави в света - Г8 - и фактът, че парите, дадени от тях на бедни страни могат да се окажат в лоши ръце.
Според вестника "някои от най-корумпираните и брутални режими в Африка ще се облажат с милиарди лири от споразумението, постигнато между британския премиер Тони Блеър и американския президент Джордж Буш за опрощаване заемите на най-бедните нации в Африка."
"Таймс" коментира, че плановете на Блеър са засенчени от корупцията и ужасяващото ниско ниво на спазване на човешките права на континента, а общественността се опасява, че помощта за Африка просто поощрява корупцията, авторитарирните или некомпетентни правителства и рядко стига до хората, които имат най-много нужда от нея.
"Етиопия е една от 23-те държави, чиито дълг към Международния валутен фонд, Световната банка и други кредитори трябва да бъде опростен... Етиопия се нуждае отчаяно от помощ от най-богатите държави в света, за да се справи с дълговете си, да нахрани народа си и да помогне на икономиката си да се възстанови.
Но, както и останалите африкански държави, които ще имат полза от срещата на Г-8, тя има правителство, което не се слави с добро отношение към народа и съседите, нито пък с добро управление на администрацията" - коментира изданието.
Вестникът дава подобни примери и за други европейски държави.
"Индипендънт" задава въпроса: "Защо страните харчат толкова много за оръжие?", като пише, че през 2004 година държавите от Г-8 са похарчили за въоръжаване 1 трилион долара, а са дали като помощ 78.6 милиарда долара.
Миналата година САЩ са похарчили за оръжие 455 милиарда долара, а Великобритания - 47 милиарда.
На първа страница "Гардиън" пише, че според следователи от ООН са изчезнали електронни схеми, които подробно обясняват как да се построи и тества оборудване за производство на ядрени бомби.
Схемите могат да се появят на черния пазар, смятат следователите.
Плановете, които са стотици страници, показват как да се направят центрофуги за обогатяване на уран.
Има опасения, че може би са изчезнали и схеми на ядрени бойни глави, които също могат да бъдат обявени за продажба някъде.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!