С екстуризмът с деца по българското и румънското Черноморие процъфтява и заплашва имиджа на двете туристически дестинации, казва Астрид Винклер от австрийския клон на Международната организация ЕКПАТ (ECPAT.net), цитиран от радио "Дойче веле".
"Видях го със собствените си очи. Има участъци, например Златни пясъци, където това се вижда. За да се предпази туристическата дестинация, иначе може да се стигне до такова негативно развитие на нещата, каквото познаваме от други страни, където си бяха затворили очите за секстуризма заради потока от туристи.
Ето, Тайланд вече от пет-шест години усилено се бори и не може да се отърве от този си имидж. Според някои международни доклади подобно развитие на нещата във връзка със секстуризма може да се очаква и по Черноморието, ако не се вземат навременни мерки", обяснява Винклер.
Попитан дали има някакви приблизителни цифри за това колко деца са жертва на секстуризма по българското Черноморие, той отговаря, че няма никакви статистики и препоръчва на журналистите да се обърнат към българското правителство с въпроса защо липсват съответните изследвания и проучвания на национално ниво.
"Така или иначе е трудно да се набавят цифри за това, защото става въпрос за криминални престъпления. Ако се замислите, ще видите, че единствените достоверни цифри биха могли да дойдат само от данни за повдигнати обвинения и наказателни действия.
Това и в България, и в Румъния почти отсъства, защото става въпрос за дейност на прага на легалността. Това, което се знае за тези деца, е, че те стават жертва на сексуална експлоатация още на 13-14-годишна възраст.
Става въпрос за тийнейджъри. От какви социални прослойки идват? Според различни информации някои са от ромски фамилии. Има обаче и жертви на трафик на хора - от Украйна, от Молдова, но те са главно в Румъния", казва още Винклер.
ЕКПАТ е мрежа от международни организации, които се борят срещу сексуалната експлоатация на деца. В Австрия ЕКПАТ е представена от организацията "Респект", чийто координатор е Астрид Винклер.
От 2004 г. той работи върху проект срещу детския секстуризъм в България и Румъния. Като партньори в него участват Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), българската асоциация "Анимус" и румънската организация "Сейф дъ чилдрън".
Българското правителство обаче не оказва голяма помощ за тази кампания, казва Винклер.
"Виждаме много слаба подкрепа от страна на правителството за тази международна кампания. Разбира се, проблемът с детския секстуризъм по Черноморието не е въпрос само на предлагане, но и на търсене.
Затова трайното му решаване може да се постигне само тогава, когато срещу този феномен се предприемат мерки и в страните, от които идват секстуристите, страни като Австрия например", добавя той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!