"Заплахите да им бъде даден урок отстъпиха място на опити за преговори, а тези, които президентът Буш преди няколко дни наричаше "гангстери" и "терористи", сега се приемат като равни от американските власти в Ирак. Това се отнася за екстремиста имам Моктада ал-Садр, за когото миналата седмица бе издадена заповед за арест. От вчера той просто е поставен извън закона и му бе предложено примирие, което Садр приветства. Дали наистина е необходимо американците да се поставят в такава позиция, за да могат да преговарят с твърдолинейния ислямист", пита "Нувел обсерватьор".
"Либерасион" помества редакционна статия под заглавие: "Вземането на заложници е терористично оръжие, целещо се в ахилесовата пета на демокрацията". Вестникът пояснява, че става дума за нуждата на демократичните лидери да имат подкрепата на общественото мнение.
Серийното вземане на заложници и тяхното убиване цели разпадане на коалицията, с която САЩ оправдават окупацията на Ирак, продължава "Либерасион". Вестникът смята, че британският премиер Тони Блеър е бил прав, когато е заявил, че евентуален провал на коалицията ще означава много повече от поражението само за американската мощ. За да се избегне такова поражение обаче може би е дошло време да се признае, че нападението срещу Ирак бе сериозна грешка и да се свика международна конференция в опит да се спаси Ирак от хаоса преди да е станало твърде късно, заключава "Либерасион".
Германският "Тагесшпигел" пише, че убийството на шиитския духовник Моктада Садр ще направи по-трудно установяването на контрол в Ирак. Вестникът твърди, че повечето бунтовници в Ирак явно не желаят да жертват живота си като самоубийци и по тази причина са готови на преговори. "Тагесшпигел" обаче предупреждава, че убийството на духовник само ще засили впечатлението в арабския свят, че американската окупация на Ирак е подобна на израелската окупация на палестинските територии. Ако това мнение преобладава сред мнозинството иракчани, тогава американците няма да успеят с помиряването на страната, смята вестникът.
"Берлинер цайтунг" пише за изявлението на полицейски профсъюз, според което са неоснователни твърденията, че приемането на Полша в ЕС ще засили организираната престъпност в източната германска провинция Бранденбург и че ще бъде насърчен крайнодесният екстремизъм. Изданието отбелязва, че позицията на профсъюза е в пълен контраст с всички декларации на федералната полиция.
"Зюддойче цайтунг" анализира шансовете на новите страни членки на ЕС да влязат в еврозоната през следващите години. Според вестника новите се надяват на голям просперитет и икономически растеж, не само като резултат от присъединяването към ЕС, но и поради въвеждането на еврото. Европейската централна банка ще иска да види по-голямо сливане на икономиките на новодошлите и страните от еврозоната преди да бъде въведено еврото, но новите кандидати са нетърпеливи, допълва изданието.
Според вестника прибалтийските държави Латвия, Литва и Естония може би ще са в състояние да се присъединят към еврозоната до 2007 г. Трите големи - Полша, Унгария и Чехия - са смятани за най-проблематични, изтъква "Зюддойче цайтунг".
Австрийският "Щандард" в същото време посочва, че трябва да се вземе урок от неуспешната интеграция на бившата ГДР в обединена Германия. Вестникът твърди, че в навечерието на обединението са били въведени изкуствено високи заплати в район, унищожен след десетилетия на икономическо некадърно управление, и че това е довело до фиаско.
Разкритият заговор за взривяване на еврейски музей в Будапеща е повод за унгарския "Непсабадшаг" да предупреди: прекалено рано е да се въздъхва с облекчение, че опасността е отминала. Вестникът разследва мотивите на палестинец, задържан във връзка с планираното нападение, като пише, че той вероятно се е надявал на подкрепата на унгарски групировки в този акт на омраза срещу евреите. "Непсабадшаг" обаче е много по-загрижен какво ще бъде отражението на този терористичен план за бъдещето на многокултурна Унгария.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!