Т аен вътрешен доклад е установил систематични злоупотреби на евродепутати с парламентарни средства, които им позволяват да приберат в джоба си повече от 1 млн.паунда за един петгодишен мандат, пише Джонатан Оливър в днешния брой на в. "Таймс", позовавайки се на поверителен одиторски доклад.
Той разкрива необикновените начини на измама, използвани от евродепутати, за да източват средствата за заплащане на сътрудници, осигурявани от данъкоплатците.
Разследването на злоупотребите със заплати за сътрудници на стойност близо 182 хил. паунда годишно било представено през януари 2009 г., но не е публикувано.
"Сънди таймс" разполага с копие на доклада от 92 страници, изготвен от Робърт Галвин, шеф на вътрешния одит.
Той установил следните нарушения:
- извършвани са плащания на помощници, неакредитирани към Европарламента, и на компании, чиито сметки не показват активност;
- изплащани са на сътрудници новогодишни бонуси, достигащи 19 и половина месечни заплати, за да усвоят депутатите докрай годишния лимит;
- възнаграждение за предполагаем секретарски труд е било изплатено на детска градина, чийто мениджър се оказал местен политик от политическата партия на евродепутата;
- плащания са правени директно в хазните на национални партии;
- някои сътрудници удвоявали заплатите си, като осребрявали чекове от напускащи депутати в същото време, докато получавали заплати от новите;
- един евродепутат заявил, че е изплатил пълния таван от средства за сътрудници, възлизащ на 182 хил. паунда, на едно лице, за което се подозира, че е роднина.
Разкритията съвпадат с очакваното от британските евродепутати повишение на заплатите, което може да увеличи доходите им с почти 50%.
Докладът на Галвин е базиран върху представителна извадка от 167 плащания от общо 4686, направени през октомври 2004 г. Трябвало е да минат пет години, докато неговият анализ на числата от 2004 г. пробие потайната брюкселска бюрокрация, изтъква "Таймс".
Нови данни на кампанията "Алианс на данъкоплатците" (TaxPayers Alliance) разкрива
как евродепутатите могат да натрупат над 1 млн. паунда
за пет години, използвайки различните разрешени разходи.
За един пълен мандат, евродепутатите могат с лекота да приберат почти 450 хил. паунда разходи за сътрудници, дори ако наемат няколко действителни асистенти на пълен работен ден. Според алианса евродепутатите, като претендират за максималната дневна издръжка от 257 паунда, макар че се настаняват в евтино жилище, могат да приберат в джоба си около 105 хил. евро за пет години.
Те могат да спечелят 217 хил. паунда от канцеларски разходи, като заявят, че домът им служи като работен кабинет. За получаването на тези пари не се изискват фактури.
Липсата на задължение да се представят разписки за оправдаване на пътни разходи означава, че могат да получат 54 хил. паунда необлагама печалба, докато редовно пътуват между Брюксел и родната си страна.
Евродепутатите също така имат финална пенсионна схема, която е дори още по-щедра от тази, осигурена на членовете на парламента в Уестминстър, отбелязва вестникът. По изчисления на Алианса на данъкоплатците паричната стойността в брой на тази облага може да възлезе на около 350 хил. паунда за пълен петгодишен мандат.
При сегашните валутни курсове цялата печалба за пет години възлиза на почти 1,177 млн. паунда. Тази сума не включва заплатата на евродепутатите, която ще се увеличи след изборите през юни благодарение на т.нар. хармонизация на евродепутатските заплати.
Британските евродепутати получават 63 291 паунда годишно, колкото и членовете на британсикя парламент. От юли тяхната заплата след облагане с данъци може да се увеличи от около 46 835 до почти 69 хил. паунда годишно, в зависимост от валутните курсове и дали могат да платят по-ниския европейски данък от 15%.
Съществуването на доклада Галвин бе разкрито за първи път през 2008 г. от евродепутатът Крис Дейвис, който прочел документа, но отказал да подпише съгласие за поверителност.
През ноември Ден Доувър, британски консервативен евродепутат, бе принуден да върне 500 хил. паунда разходи, след като "Сънди таймс" разкри, че незаконно изплащал отпуснатите от ЕП средства на семейна фирма.
ЕП обяви поредица реформи на правилата,
които ще влязат в сила през лятото на 2009 г. и предвиждат на сътрудниците на евродепутатите да се плаща директно от Европарламента. Според Дейвис обаче тези правила са недостатъчни.
"Вече сме по-добре от италианската система, но сме много далеч от стандартите на Камарата на общините", казва той пред "Таймс".
Според говорител на Европарламента докладът е проучване на потенциалните слабости на системата на разходи за парламентарни асистенти и има важни последици - резултатът е пълно преустройство на системата, което ще влезе в сила след изборите през юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!