С ръбският президент Борис Тадич е в Косово и посрещна Великден в средновековен манастир.
Тадич е присъствал тази нощ на тържествената литургия в средновековния сръбски манастир Високи Дечани, разположен на около 90 километра западно от Прищина. Дечанският манастир, който е построен през ХIV век, е един от най-почитаните от Сръбската православна църква.
Това е първото посещение на Тадич в Косово, след като на 17 февруари бившата сръбска провинция обяви независимост.
Визитата на Тадич получи одобрението на Мисията на ООН в Косово, но албански лидери предупредиха сръбския президент да не използва пътуването за политически цели.
Посещения в Косово, които са замислени като политическа пропаганда, за създаване на конфликт и за подклаждане на омраза са неприемливи за нас, заяви косовският президент Фатмир Сейдиу.
Сърбия не признава косовската декларация за независимост, която смята за незаконна според международното право, отбелязва Асошиейтед прес.
Тадич заяви днес, че Сърбия като държава има задължението и в идващите години да остане посветена на своя народ и светините в Косово, предаде ТАНЮГ.
Сърбия трябва да се грижи за светините си в Косово не само от чувство за отговорност към собствената си култура, идентичност и традиции, а и заради задълженията си към световното културно наследство, за което допринася с манастирите си в Косово, посочи Тадич.
"Манастирът Високи Дечани е един от най-хубавите манастири в нашата история, но е важно, че той е и част от световното културно наследство. Затова имаме голяма отговорност да го пазим и постоянно да го дограждаме", каза сръбският президент.
Той подчерта, че е дошъл във Високи Дечани с послание за мир и добра воля, но и с думи на окуражаване и подкрепа към сръбския народ и свещениците в Косово.
Манастирът Високи Дечани е построен между 1327 г. и 1335 г. под ктиторството на средновековния сръбски монарх Стефан Дечански, а братството му сега включва 29 монаси. Манастирът, който се намира близо до град Печ в Метохия, и днес е най-големият и най-добре запазеният средновековен манастир в Косово, известен освен другото и с фреските си от 14 век.
В манастира се пазят мощите на Стефан Дечански и мощите на още няколко светци.
Околностите на манастира сега са населени почти изцяло с албанци, а манастирът е охраняван от членове на италианския контингент на силите на НАТО КейФОР.
Трима души са ранени при експлозия, станала нощес в северната част на Косово, населена предимно със сърби, съобщи Франс прес като се позовава на косовската полиция.
Експлозията станала след 2 ч. през нощта в центъра на град Лепосавич. Взривно устройство, вероятно ръчна граната, е хвърлено от движеща се кола, уточни говорител на косовската полиция.
Тримата ранени веднага са откарани в болницата в Косовска Митровица.
Близо 40 хил. сърби - православни християни, от общо 120-те хиляди останали в Косово, живеят в северната част на територията, граничеща със Сърбия.
Във великденското си послание Сръбската православна църква призова вярващите да дадат обет да защитят Косово, съобщи АП.
Главата на Сръбската православна църква патриарх Павле и други високопоставени свещеници заявиха в посланието, че Косово е част от живота на всеки православен сърбин. Ние призоваваме всички - от учените и политиците до най-младите и най-скромните синове и дъщери на нашата нация, да заслужим и запазим Косово с нашата работа и почтен живот, се казва в посланието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!