О т 3.30 часа тази сутрин без предупреждение са били прекратени доставките на природен газ на украино-румънската граница към "Булгаргаз", както за българския пазар, така и количествата за транзит към Гърция, Турция и Македония, съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката и енергетиката.
Създава се кризисна ситуация, има опасност от промишлени аварии и затова още в 7 ч. министър Петър Димитров свикал Съвета по сигурност и управление при кризи, а премиерът Сергей Станишев направи оперативно съвещание в Министерския съвет.
Назначен е кризисен щаб
под ръководството на зам.-министър Галина Тошева, който да следи и анализира ситуацията и да изиска информация от големите потребители на природен газ за възможностите за преминаване към алтернативно гориво.
Добивът от българското газохранилище в с. Чирен е увеличен до 4.3 млн. куб. метра за денонощие с цел задоволяване на минималните потребности на страната.
От тази сутрин топлофикационните дружества започват подготовка за преминаване от природен газ към алтернативни източници.
Подготвен е баланс за преразпределение на наличните количества природен газ с цел осигуряване работата на топлофикационните дружества и предприятията с непрекъсваем производствен цикъл.
Министерството апелира към всички потребители на природен газ в страната да ограничат до минимум потреблението или при възможност да преминат към алтернативни източници.
Изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов първо твърдеше, че причините за спирането на доставките на газ за България не са установени и не знае докога няма да има доставки.
На извънредна пресконференция по повод спирането тази сутрин на доставките на газ за България той каза, че хранилището в Чирен е натоварено до предела си. Според Гогов още няколко дни може се разчита на тези запаси.
Причината за спрените доставки очевидно е
политическият и търговски спор между Русия и Украйна.
"Газпром" съкрати доставките на газ през Украйна с 92 млн. куб.м. за денонощие, заяви говорителят на "Нафтогаз Украйна" Валентин Землянски пред агенция Интерфакс.
Точно на Рождество Христово, което в Русия се празнува днес, "Газпром" напълно прекратил контактите с "Нафтогаз".
"Нафтогаз Украйна" няма договор за доставката на газ за 2009 г., тъй като не се съгласява с по-високата с над 40% цена на горивото, предложена от "Газпром".
Заради това от 1 януари "Газпром" прекрати доставката на газ за Украйна. Руският държавен монополист продължава да транзитира газ през Украйна и смята за незаконно използването на част от този газ за техническото осигуряване на транспортирането.
По-късно през деня се разбра, че
изцяло са били спрени руските доставки на газ през Украйна до Югоизточна Европа и Турция,
а Австрия и Чехия съобщиха за силно понижение на доставките.
Украинската държавна компания "Нафтогаз Украйна" съобщи, че Русия е намалила подаването на газ през нейната територия с две-трети, излагайки на опасност доставките за страни, сред които е и Германия - най-голямата европейска икономика.
Сърбия е единствената държава в региона, върху която не са наложени ограничения, макар да получава 10 млн. куб.м. на денонощие през Украйна
и Унгария, твърди московската агенция ИТАР-ТАСС.
Играта на надхитряне между бившите съветски съюзници породи нервна вълна на енергийните пазари в Европа, които получиха близо една трета от договореното синьо гориво от газопровода, преминаващ през Украйна, и постави въпроса за надеждността на Русия като енергиен доставчик, отбеляза Ройтерс.
Руският премиер
Владимир Путин се разпоредил
вчера доставките за Европа през Украйна да бъдат намалени с близо една шеста или 65,3 милиона кубични метра газ, мотивирайки решението си с информациите за отклонени също толкова милиона кубични метра природен газ от Украйна от началото на годината.
Австрия обяви, че потокът на руски газ е намалял с 90%, а Чехия информира за значително понижение на доставките.
На практика всички страни на Балканите бяха силно засегнати. Доставките на природен газ а Хърватия днес в 4 часа сутринта местно време бяха напълно спрени, след като вчера в 18 часа бяха намалени с 18%.
Румъния предупреди Европейската комисия за пълното прекратяване на доставките на руски газ по едно от двете разклонения на газопровода, който преминава транзитно през територията на Украйна.
Руските газови доставки за Турция по западния газопровод, преминаващ през Украйна, бяха спрени и Иран вероятно ще може да увеличи доставките си на газ за Турция, ако възникне недостиг. Иран доставя около една трета от газа за Турция.
Зам.-министър Тошева, която е и и изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг, не знаеше вчера дали в договора с Русия има предвидени неустойки в договора за доставка на газ, но обяви, че подаването към България е с около 15 % по-малко.
Вчера Димитър Гогов напомни, че "Булгаргаз" няма договори с украински компании и не може да ги съди за ограничаването на доставките".
По Нова телевизия изпълнителният директор на "Булгаргаз" заяви това в отговор на странния призив на зам.- директора на "Газпром" Александър Медведев страните, потърпевши от нерешения спор между Русия и Украйна, да съдят украинските фирми.
Според Гогов подобно поведение е "опит да се прехвърли проблемът от болната на здравата глава".
"Единственото, което мога да предприема, е по договори с фирми, които имат ангажименти да доставят газ на България. Ние ще търсим всички законови пътища за изпълнение на договора за доставка на газ", каза още той.
Изпълнителният директор, смята, че България е "в състояние да издържи около месец, без потребителите да усетят намалените доставки. При всички положения, ако конфликтът между Русия и Украйна не се реши, това ще има последици за половината Европа".
Според Гогов "най-съществено намалените доставки може да се усетят там, където природният газ е единствена суровина. "Но Топлофикациите може да произвеждат топлинна енергия не само от природен газ", напомни той.
По-късно днес, макар в Русия да е неприсъствен ден, от "Газпром" обясниха, че решението за съкращаване на обемите подаван газ в газопреносната мрежа на Украйна било в съответствие с
предписания на Федералната митническа служба на Русия.
В официално съобщение на Ууправлението за информация на концерна, се казва, че на 5 януари "Газпром" е получил писмо от Федералната митническа служба на Русия "във връзка с контрола на митническото оформяне на експортните доставки на природен газ за европейските потребители".
В писмото се отбелязва, че пропадането на руски газ на територията на Украйна може да доведе до намаляване на приходите на "Газпром" от износ и до нарушение на валутното законодателство на Руската Федерация", се посочва в съобщението, публикувано на сайта на държавния газов гигант.
Федералната митническа служба постановила "Газпром" незабавно да предприеме "мерки за оптимизирането на режимите и маршрутите за подаване на газ за европейските потребители, а също така и други мерки, необходими за спазването на изискванията на митническото и валутно законодателство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!