У нгария е страна, в която музиката и пеенето заемат централно място в културата и образованието. "Талентум" е едно от многобройните музикални училища в Будапеща, но по-интересното е, че то е насочено изключително към ромските деца.
Всичките 80 ученици в "Талентум" са с много стабилни семейни традиции в музиката и няма да е пресилено, ако се каже, че повечето от тях имат роднински връзки помежду си.
По време на 7-годишното обучение учениците тук изучават както народното музикално творчество, така и произведения като "Унгарска рапсодия" на Лист.
Въпреки дълбоките корени на циганската музика в унгарската култура, съвременните цигански изпълнители се радват на по-голям успех в чужбина.
Завършилите "Талентум" обаче имат много повече възможности за реализация, тъй като класическата музика се изучава наравно с народното творчество. Училището разполага и с пансионат за семействата на учениците.
Създателят на един от най-новаторските методи за преподаване на музика е от унгарски произход и от 30 години живее във Финландия. Геза Силвай е силно повлиян от теорията на големия унгарски музикант Золтан Кодали за достъпността за всички до музиката - теория, която той доразвива в музикалното си училище в Хелзинки, носещо името "Колър Стрингс" (Цветни струни).
Методът свързва музиката с цветовете и е предназначен преди всичко за най-малките. Според Геза Силвай децата, които се занимават с музика от най-ранна възраст овладяват много по-лесно останалите учебни дисциплини.
Основното в нестандартното обучение е, че в началото се свързват ноти и рисунки, по-късно акорди и цветове и постепенно се стига до писането на ноти.
Золтан Кодал, живял до 1967 г. е бил приятел на Бела Барток и винаги споделял, че музиката не може да бъде запазена за тесен кръг хора. Именно на този принцип се основава методиката на обучение в музикалното училище на Геза Силвай в Хелзинки - методиката, в която основното е постепенното привикване на малките деца към музиката с помощта на близки до техните възприятия средства.
Германия е страна, в която повече от 8 млн. души заявяват, че музиката е любимото им занимание и затова никак не е чудно, че музикалното обучение за най-малките е изключително разпространено.
бикновено сближаването на децата с музиката започва от 2-3-годишна възраст, но най-важното е мотивацията на родителите, тъй като малките деца възприемат най-лесно това, което правят майките и бащите.
Децата в музикалните училища изучават не само песни, но и привикват към заобикалящите ги звуци. Запознаването с различните музикални инструменти идва едва в по-късните етапи на обучение.
Музикалните игри и забавният тон са в основата на новия модел на преподаване на музика у нас.
Нестандартното музикално обучение се осъществява от асоциацията "Деца и музика". Асоциацията се представлява от трима професионални музиканти. Тяхната мисия е да направят така, че повече деца да получат достъп до истинска музика напълно свободно.
С помощта на агенцията Live music те осъществяват обучението посредством живите изпълнения. Известно е, че живото изпълнение е част от всяко впечатляващо събитие.
Методът им се базира на образователни концерти, по време на които техните слушатели, деца на възраст от 4 до 6 години, се забавляват с музиката на класиците, докосват се до музикалните инструменти и чуват техния звук на живо, да видят възможностите на инструментите.
Засега музикално-образователна серия обхваща 15 детски градини и едно основно училище. Нестандартното е, че по време на 30-минутния спектакъл, който се провежда в самата детска градина, децата са активни.
За това допринася и присъствието на деца като цигуларката Ани и флейтистката Рада, които влизат в ролята на водещи на спектаклите.
Програмата "Деца свирят за деца" дава шанс малки музиканти да свирят пред своите връстници, да споделят с тях на детски език това, което знаят за музиката.
Така децата от детските градини се научават в директен контакт да разпознават музикалните инструменти, знаят кой е Моцарт, Бетовен, могат да различават двуделния от триделния размер.
От миналата учебна година музикантите от асоциацията започнаха програма, посветена на музикалното образование за деца между 6 и 11 години.
Чрез музикални игри музикантите и децата заедно разкриват най-забавните моменти от операта "Вълшебната флейта", научават в коя опера има корида и какъв подарък е получила Маша от балета "Лешникотрошачката".
В хода на обучението неусетно вече знаят кой е авторът на операта, къде е възникнала тя, как се наричат основните участници в един оперен спектакъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!