Д окато цял Китай страда заради кризата със заразените млечни продукти, политическият елит на страната слага на масата си подбрани и здравословни деликатеси.
Китайските политици се хранят с говеждо месо без хормонални добавки от животни, отглеждани в автономния район Вътрешна Монголия, пият екологично чист чай от подножието на тибетските планини и ядат ориз, напояван с вода от разтопен планински сняг, разказва Асошиейтед прес.
Всичко това се доставя от специален правителствен екип, който подбира чистите храни от ферми, в които се съблюдават най-стриктните правила.
Създаден през 2004 г., Центърът за специални хранителни доставки на Китай е почти толкова секретен, колкото и елитната му клиентела, чийто точен брой е неизвестен, но вероятно включва стотици най-високопоставени политически лидери, семействата им и пенсионирани кадри.
Стоките, които отговарят на най-високите стандарти, носят етикета "Нация А", т.е. "първо качество, най-добро, незаменимо", пише на сайта на агенцията, голяма част от чието съдържание бе изтрито след обаждания и молби за интервюта от различни медии.
Според пожелал анонимност служител тези продукти не са предназначени за общия пазар. Например оризът, напояван с разтопен сняг от планината Чанбай на границата със Северна Корея, е с качество "Нация А".
Друг вид ориз, отглеждан на североизток, е специално култивиран от експерти от Академията за селскостопански науки "Цзилин". Той е произвеждан в малки количества, с много добър вкус е и не е генетично модифициран. 90% от този ориз отива за морски санаториум, където почиват пенсионирани партийни кадри.
В същото време сред обикновените хора цари отчаяние. Асошиейтед прес припомня редица скандали в хранителната сфера от миналото - зеленчуци с вредни пестициди, риба с канцерогенно вещество, боядисани с химическа боя яйца, фалшив ликьор.
След като стана ясно, че най-реномираните млекопроизводители в страната са продавали адаптирано мляко за бебета и други млечни продукти, съдържащи забранено химическо вещество, което може да причини камъни в бъбреците и бъбречна недостатъчност, много китайци сега не знаят какво да купуват.
Десетки хиляди деца бяха заразени, а четири бебета починаха. Някои се обърнаха към млекопроизводител, който е далеч от скандала - "Санюан фудс". Компанията рекламира млякото си, което било консумирано на държавни банкети във Великата зала на народа (сградата на китайския парламент).
Продажбите на тази компания се утроиха в Пекин, а на някои места търсенето надхвърли предлагането, въпреки че цената на това мляко е с 25% по-висока от обичайната.
След като днес Европейската комисия предложи да се правят засилени проверки и да се спре вносът на хранителни продукти от Китай, съдържащи мляко на прах, Европейската служба за сигурност на храните обяви, че децата, при които консумацията на продукти, заразени с китайското мляко в Европа, е средна, не са изложени на никакъв риск, според комюнике на службата.
При засилена консумация на бонбони, бисквити и шоколад, които са силно заразени, обаче има опасност за здравето им, допълва службата, като в същото време уточнява, че няма данни за вероятността от такъв сценарий в Европа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!