Рато бе официалният кандидат на Европейския съюз, подкрепян от страните от Г-7, 20-ина страни от Латинска Америка и африканските страни. Вторият кандидат за поста беше египтянинът Мохамед ел Ериан, бивш висш служител на фонда, чиято кандидатура бе издигната от египетския директор в МВФ Шакур Шаалан.
55-годишният Родриго Рато и Фигаредо е смятан за един от "стълбовете" на предишното дясно правителство в Испания и за автор на "испанското икономическо чудо", информира БНТ. Приложената от него вълна от приватизационни сделки помогна за намаляването на публичния дефицит и за овладяване на инфлацията, както и за рязък спад на безработицата.
Рато успя и в трудната задача да адаптира страната към критериите на Маастрихт и в крайна сметка Испания успя да влезе в еврозоната, като в продължение на доста години регистрираше растеж, по-висок от средния за ЕС.
Родриго Рато произхожда от богато семейство от района на Астурия и е собственик на група компании, включващи и радиостанции.
Финансовият министър Милен Велчев оттегли през април кандидатурата си за директор на МВФ, след като стана известно, че ЕС предлага за поста Рато.
Междувременно във Вашингтон американската корпорация за защита на частните инвестиции в чужбина съобщи, че е създаден нов инвестиционен фонд за 16 източноевропейски страни, сред които и България, информира БНР. Фондът, който засега разполага с 65 млн. долара, ще гарантира капиталовложения за откриване на нови и за модернизиране на вече съществуващи фирми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!