И нтернет, виртуално общуване, нощни предавания по телевизията: съвременното общество бодърства почти по цели денонощия. Съвсем наскоро започнахме да осъзнаваме колко вреден за нашето здраве е този ритъм на живот. Учените твърдят, че
недостатъчният сън повишава риска за много заболявания - рак, захарен диабет, затлъстяване.
Недоспиването нарушава всички телесни функции. Професор Ив Ван Котър от Университета в Чикаго пояснява, че според своя биологичен строеж нашият организъм не е в състояние да се приспособи към недостига от нощна почивка.
Хората се нуждаят от различно количество сън - на един му стига да подремне няколко часа, друг пък се чувства ужасно, ако не е спал поне 10. На повечето хора са необходими седем до девет часа почивка. Рискът за заболявания нараства особено, ако човек спи по-малко от шест часа.
Клинично изследване, в което взели участие 82 000 души, показва, че при недоспиване се отделят голямо количество хормони на стреса и се повишава артериалното налягане. Това е важен фактор за повишен риск от инфаркт и инсулт.
Хората, работещи през нощта, са застрашени от рак на гърдата и червата,
разкриват други изследвания. Възможно е това да е свързано с изкуственото осветление, което води до понижаване в секрецията на мелатонина. Известно е, че той е способен да потиска растежа на туморните клетки.
Други изследователи подчертават, че даже умереното недоспиване бързо нарушава обмена на хормоните грелин и лептин, отговарящи за апетита.
Човешкият организъм генетично е програмиран да не спи през нощта само в два случая: когато трябва да търси храна или да се защитава от опасност. И в двата трябва много да се яде, за да се запаси тялото с енергия. Ето защо често нощем съвременният човек се озовава пред хладилника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!