Ш ест държави - членки на НАТО от Източна Европа, които биха желали да се ползват от предимствата на програмата за безвизово пътуване в САЩ, заявиха, че новият американски закон, който облекчава критериите по тази програма, се бави, предаде Асошиейтед прес. България не е между тези държави.
В съвместно изявление Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Чехия определиха новия закон като крачка напред, но все още незадоволителен.
Шестте смятат, че в качеството си на близки съюзници на САЩ, те би трябвало да са включени в списъка, който разрешава на гражданите на 27 страни, включително на повечето западноевропейски държави, да посещават САЩ без визи.
"Някои от най-близките съюзници на САЩ все още се изправят пред изкуствени бариери, които не отразяват дълбокото им ангажиране в подобряването на трансатлантическата и световната сигурност", се казва в съвместното изявление.
Чехия изглежда е подписала изявлението само от солидарност с другите, тъй като се очаква тя да покрие критериите за безвизовия режим, отбелязва АП.
Според данни на Държавния департамент, другите пет страни не покриват критерия за по-малко от 10% отхвърлени молби за визи в последно време.
В много от новите страни членки на ЕС, чиито граждани все още се нуждаят от виза за посещение в САЩ, включването в списъка за безвизов режим се е превърнало в деликатен политически въпрос и тема на интензивни дипломатически разговори със САЩ, напомня авторът на информацията.
В същото време участниците в летния лагер на "Източноевропейската мрежа за развитие и сътрудничество", който се състоя в Киев, излязоха с декларация, озаглавена "Младежка мобилност и визова политика", съобщи на БГНЕС Огнян Ковачев от сдружение "Млади зелени".
Участниците в лагера, посветен на мобилността и визовите политики, са стигнали до извода, че свободата на придвижване, призната като фундаментално човешко право, днес е жестоко и широко нарушавана.
Те смятат, че именно визовите режими са източник на това нарушаване. Те като "млади зелени", искат да имат активно участие в обществото, искат да се учат от други култури и искат да развиват уменията си, както чрез формални, така и чрез неформални методи на обучение.
Но според тях, всекидневно се сблъскват със сериозни пречки по отношение на мобилността, които ограничават възможностите да се изпълнят тези техни цели.
Младите зелени заявяват, че мобилността предоставя също и значителни икономически предимства, като позволява на младите да обогатят знанията си и професионалните, социалните и лингвистични умения.
Свободното придвижване на хора е предпоставка за изграждането на здраво гражданско общество, както на национално, така и на международно ниво. Това е изключително важно за младежта, която играе фундаментална роля в засилването на демократичните процеси.
Те са убедени, че всички тези фактори, ние сме убедени, че придвижването на младите е основна част от предотвратяването на конфликти.
"За съжаление, много правителства не признават тези предимства и значително ограничават нашата мобилност чрез недостъпни, непрозрачни, непоследователни, скъпи и отнемащи време процедури за получаване на визи, които често включват дискриминация и сериозно нарушават човешките права, като например правото на достъп до информация или защита на личните данни", категорични са младите природозащитници.
Освен това, сегашните процедури за получаване на виза са съпроводени с корупция и се характеризират със злоупотреба с властта на всички нива, уточняват те.
В заключение, младите зелени заявяват, че е изключително важно да се въведе отмяна на визовите режими за всички категории младежи и граждански активисти.
Това е само първата крачка към насърчаването на мобилността на младите, тъй като само след като бъдат премахнати визовите режими ние бихме могли да осъществим мечтата си за свят, в който хората са наистина свободни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!