К онсервативният модел на спестявания в България донякъде ограничава загубите на домакинствата при условие, че има стабилност на валутния борд и на банковата система, съобщи на пресконференция Красен Йотов, икономист в "Индъстри Уоч".
Той се позова на сравнителен анализ между България и страните от Еврозоната.
Експерти на "Индъстри Уоч" представиха данни от изследване на паричното богатство на българските домакинства през третото тримесечие на тази година. Според сравнителния анализ на разпределението на финансовите активи, в България в депозити се държат над 88% от спестяванята, а в Еврозоната - 34%.
В акции в България са 2,4% от спестяванията, а в Еврозоната - 17,2%.
Изследването сочи, че в пенсионни фондове и животозастраховки в нашата страна са вложени над 8% от спестяванията, а в Еврозоната - над 28%. Красен Йотов посочи, че разликата е още по-голяма при взаимните фондове.
Съвкупното богатство на домакинствата - финансово и жилищно, се е увеличило до 181 млрд. лв. (92.7 млрд. евро) в края на третото тримесечие са изчислили в независимата консултантска агенция.
Финансовото богатство на населението възлиза на 33.5 млрд. лв.
към третото тримесечие на 2008 г.
За увеличаване на финансовото богатство и стабилността на икономиката в страната основно значение има Валутният борд, който възпитава дисциплина в банките.
Общата стойност на жилищата в българските градове достига 76 млрд. еврo към третото тримесечие на 2008 г. По официални данни цените на жилищата се покачват в повечето областни градове, макар че се забелязва известно забавяне на ценовия растеж.
Финансовата криза ще окаже влияния най-вече в реалната икономика, а не в банките. Вече се наблюдава намаляване на поръчките и на производството на някои големи индустриални химически предприятия, казаха от "Индъстри уоч".
В България населението и държавата са нетни спестители, докато фирмите ползват финансовия ресурс, съобщиха анализаторите. Според тях България не се нуждае от финансиране от МВФ, и държавата няма нужда от допълнително финансиране като българското правителство може и да помага на чужди държави, например на румънското.
През последните няколко седмици банките са намалили кредитирането към бизнеса и са насочили усилията си най-вече към събиране на пари по депозитни сметки с нови, по-високи лихви.
Новите лихви по кредитите все още са изгодни за бизнеса, защото има производства където печалбата е добра, заявиха от "Индъстри уоч". Банките нямат много възможности за ползване на събрания финансов ресурс и ще се наложи да дават кредити, колкото и да са предпазливи, допълниха от агенцията.
Растежът на финансовото богатство се забавя до 16% годишно при 23% през предходното тримесечие, но остава по-бърз от инфлацията на потребителските цени.
Гарантирани в почти пълен размер, банковите депозити разширяват своя дял в спестяванията на населението. Подобрената ликвидност и растящата доходност по депозитните продукти, заедно със сигурността на вложенията в банка, стимулират пренасочване на финансов ресурс от колективни инвестиционни схеми към депозити.
Директните вложения в акции се свиват до 2.4% от спестяванията на домакинствата (при 5.6% към края на 2007 г.), което се дължи на спада на местната фондова борса и на нетните продажби от страна на физическите лица през последните месеци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!