Иранската държавна телевизия излъчи интервю на един от британските моряци, арестувани миналата седмица. В записа той признава, че са влезли нелегално в ирански води.
Дълбоко се извинявам за това, че влязохме във ваши води, казва морякът, показан от телевизия "Ал-Алам" заедно с още двама свои колеги. Иранската информационна агенция ИРНА идентифицира моряка като Нейтън Томас Съмърс.
"Навлязохме в ирански води без разрешение и бяхме арестувани от бреговата охрана. Бих искал да се извиня на иранския народ за това", са думите на британеца, цитиран от ИРНА.
От както ни арестуваха на 23 март, всичко е много добре и съм напълно доволен от условията, в които се намираме, продължава той.
Същевременно от Форин Офис в Лондон нарекоха това "признание" "безобразно използване" и отново отрекоха британските военни да са извършили нарушение на границите. От Лондон смятат, че записът е скандален и разкрива иранската пропаганда.
Засилвайки емоциите вчера Иран публикува второ писмо, за което се твърди, че е написано от единствената жена сред задържаните - Фей Търни. Първоначално Техеран бе обявил, че ще я освободи, но по-късно се отказа от намерението си, оправдавайки се с острото поведение на Лондон.
В показаното писмо Търни казва, че нейният патрул е "влязъл в ирански води". Великобритания реагира гневно на публикуването на писмото и го окачестви като безсрамна пропаганда, "възмутителна и жестока".
И двете писма от Търни, 26-годишна майка и съпруга от Югозападна Англия, са на скован английски език, което кара някои експерти по лингвистика да предположат, че текстът е написан в оригинал на фарси и след това е преведен на английски.
По-късно през деня иранското посолство в Лондон оповести и трето писмо, за което твърди, че е написано отново от Търни.
"Пиша ви в качеството си на британски военнослужещ, който бе изпратен в Ирак и пожертван в името на политиката на намеса, водена от правителствата на британския премиер Тони Блеър и президента на САЩ Джордж Буш", се казва в адресираното до британския народ писмо.
Време е да поискаме от нашето правителство да промени деспотичното си поведение към останалите хора, се казва още в текста, цитиран от Ройтерс.
Търни споделя, че с нея се отнасят добре - за разлика от затворниците в "Абу Граиб" в Ирак.
Британският министър на външните работи Маргарет Бекет заяви, че се надява кризата с британските моряци да бъде решена по мирен път и европейските й колеги да окажат подкрепа на Лондон.
Ще се радваме ако проблемът се реши мирно и възможно най-скоро, заяви тя при пристигането си в Бремен за срещата на европейските външни министри.
"Смятаме, че европейските ни колеги са напълно наясно със ситуацията и ни подкрепят. Очакваме приемането на декларация на ЕС по въпроса днес", подчерта Бекет.
Тя обаче отказа публично да призове партньорите от ЕС да последват решението на Лондон да замрази бизнес отношенията с Иран, докато не бъдат освободени моряците.
Същевременно иранският президент Махмуд Ахмадинеджад обяви, че Лондон трябва да представи извиненията си на Иран по случая.
Ясно е, че послание на солидарност с Великобритания трябва да бъде изпратено оттук, каза германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер пред журналисти при пристигането си в Бремен.
ЕС ще осъди задържането на британските военнослужещи като "неприемливо" и ще отправи призив за незабавното им освобождаване, съобщиха дипломати, цитирани от ДПА.
Междувременно Съветът за сигурност на ООН одобри изявление, в което се изразява "сериозна тревога" по повод задържането на 15-те британски военнослужещи от Иран. Агенциите обаче отбелязват, че след продължили часове преговори, е бил приет смекчен вариант на изявлението.
Британският посланик в ООН Емир Джоунс Пари разкри, че Съветът за сигурност е призовал за "ранно решаване на този проблем, включително за освобождаването на 15-мата".
Русия е попречила на приемането на по-твърд вариант на изявлението, с който щеше да бъде поискано незабавното освобождаване на моряците.
Иран окачестви като "безполезно" изявлението на Съвета за сигурност на ООН. "Този случай може и трябва да бъде уреден чрез двустранни канали. Опитът на британското правителство да ангажира трети страни с този случай, включително Съвета за сигурност на ООН, не помага", обяви в изявление мисията на Иран в ООН.
В същото време говорителка на британското външно министерство каза, че британското посолство в Техеран е получило официална нота от правителството в Техеран.
Подобен обмен е винаги конфиденциален, затова не можем да разкрием каквито и да било детайли, каза говорителката. Но ние сериозно разглеждаме посланието и скоро ще отговорим официално на иранското правителство, допълни тя.
Напрежението между Лондон и Техеран доведе до скок на цените на петрола до 66 долара за барел, поради опасенията, че доставките може да бъдат засегнати.
Случаят подсили огъня на напрежението в Близкия изток, което и без това е високо поради тревогите за ядрените амбиции на Иран, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!