У местен въпрос, който вероятно мнозина са си задавали или си задават. За всекиго е ясно, че на настоящият етап възможностите за спестяване на българите са ограничени. Това прави въпроса още по-резонен.
Депозирането се свързва със спестяване на някакви пари за бъдещи дни. Така поне беше неотдавна. В това няма нищо лошо, поради което съществуват т.нар. "спестовни влогове". През последните няколко години се забелязват процеси на повишен интерес към депозирането. Все по-ясното разграничение на спестовните влогове и срочните депозити показва тяхното предназначение.
Съветът на "Моите пари" към всички, които желаят да спестяват за бъдещи дни, e да се насочат към подобни влогове. Банките предлагат достатъчно възможности. Спестовният влог е подходящ за осигуряване на средства за вашето дете, когато то навърши определена възраст или при друг случай (стане ученик или студент). Това са добре познатите от миналото "Детски влогове". Удачно приложение на спестовните влогове е да се акумулират (натрупат) средства за годините в пенсия.
Характерна черта на спестовните влогове е, че те са със сравнително дълъг срок, нещо което не е така при срочните депозити. Лихвите по тях са относително по-ниски. В известна степен това е нормално, тъй като при тях целта е по-скоро акумулиране на суми, отколкото реализиране на доходност.
Доходност - това е друга причина, за да се депозира. Сумата трябва да бъде депозирана за определен срок. Срочността е една от основните разлики между срочните депозити и спестовните влогове. От тук произтича и наименованието на депозитите - Срочни депозити.
Характерна при тях е относително по-високата лихва. Други значими предимства на срочните депозити са различните начини на олихвяване, а от там и използването им според нуждите.
В Други публикации на "Моите пари" подробно са разгледани основните начини на олихвяване на депозитите - на падеж, авансово, на определен период и ежемесечно. Всеки има своите предимства и недостатъци, които също са разгледани. Желаещите да се запознаят с тях могат да го направят на www.moitepari.bg.
Недостатък на срочните депозити е именно срочността - те обикновено са с максимален срок 60 месеца. Така се ограничава възможността да се получава тази не много висока, но приемлива доходност за по-дълъг период от време. Ако човек желае да получава по-продължително тази доходност, той трябва да депозира неколкократно сумата, за да достигне желания период.
Съществуват и други възможности за получаване на относително висока доходност за сравнително дълъг период от време. Всички те обаче са обект на съвсем различна тема и друга сфера.
Срочността може да се окаже и предимство, защото чрез различните срокове се постига гъвкавост според нуждите и задоволителна доходност в същото време.
Срочните депозити се характеризират с различни специфични особености, но "Моите пари" съветва кандидат-депозантите да обърнат внимание на следните:
срок на депозита;
лихва;
ефективна годишна лихва;
начин на олихвяване;
фиксирана или променлива лихва.
До тук разгледахме две причини, поради които има смисъл да се депозира ? спестяване (спестовни влогове) и реализиране на доходност (срочни депозити). Това далеч не са единствените причини, за да депозираме. Трета причина е запазването на стойността на парите във времето или казано с други думи - неутрализиране на негативното влияние на инфлацията.
Инфлацията - всеки знае малко или много за нея, а някои дори имат съвсем ярки спомени за нейното влияние. Не самата инфлация обаче като процес е обект на разглеждане, а как можем поне малко да се предпазим от нейното влияние. Един от вариантите, както вече стана ясно, е депозирането на парите, с които разполагаме. Разбира се, размерът на инфлацията не може да бъде неутрализиран изцяло, тъй като лихвите по депозити рядко са по-високи от инфлацията. Въпреки това, срочният депозит е подходящ начин за ограничаване на влиянието на инфлацията върху спестяванията. Ако имаме свободни пари и не ги депозираме, тогава ще имаме 100% загуба в резултат на инфлацията.
Следваща причина, която би могла да послужи, като мотив за депозиране, е предимството, което дава депозитът при кандидатстване за потребителски кредит. Много от българските банки предлагат възможност за кандидатстване за кредит, ако кредитоискателят има открит депозит в банката. Естествено, това не означава, че без открит депозит не може да се кандидатства за кредит. В случая депозитът служи за обезпечение на кредита и би могло евентуално да се кандидатства за кредит без поръчител.
Някои банки предлагащи такива депозити са: Алианц-"Ускорение"; Срочен депозит на Райфайзенбанк; Срочен депозит на Булбанк; ОББ-"Премия"; Интернешънъл асет банк-"Рента" и др., които могат да бъдат открити на сайта на "Моите пари" (moitepari.bg).
Съществува поне още една причина, за да се депозира. Тя е с особена сила, тъй като има отношение към цялата банкова система, въпреки обикновеното схващане, че като не депозира човек, това няма особено значение. Напротив, има при това много голямо. Всеки депозирал определена сума пари допринася за поевтиняване на кредитите.
Може би изглежда малко неясно от пръв поглед, но връзка между депозити и кредити има. Ако нямаше, защо тогава банките ще предлагат оферти за депозити и ще заплащат лихви по тях?
Борбата между банките за депозанти е не по-малка от борбата за заематели. Депозитът е един от основните източници на ресурси, които в бъдеще биха могли да се превърнат в кредити.
Нека разгледаме един чисто пазарен механизъм и изходим от закона за търсенето и предлагането. Колкото повече се предлага една "стока" (кредити в случая), толкова по-ниска ще е нейната цена. За да се предлага обаче повече една стока, нужно е да се произвежда повече от нея. Пренесено в банковата сфера, за да се предлагат повече кредити, то трябва да се "произвеждат", създават повече пари от банките. Един от начините е набирането им чрез депозити.
Колкото повече са парите в банките (под формата на спестовни влогове, срочни депозити, картови сметки, разплащателни сметки и т.н.), толкова ресурсът за отпускане на кредити расте. Както отбелязахме по-горе, нарастването на предлагането на дадена "стока" води до намаляването на нейната цена - в случая това са лихвите по кредити.
Ако резюмираме, можем да направим следното заключение: Основания за депозиране има достатъчно, част от които бяха посочени. Важно е да се промени малко мисленето и отношението на хората към банковата система и да се проумее, че по-добрите условия за кредити не зависят само от банките. Само когато стане ясно за всеки, че когато парите са в банките, тогава има предпоставки за по-евтини кредити и по-малък риск от инфлация. Начин да се постигне това е именно чрез депозиране.
На сайта на "Моите пари" (moitepari.bg) са поместени над 300 оферти за депозити, както и възможност за тяхното сравнение. В детайлната информация за тях е посочено дали могат да се използват за обезпечение при кандидатстване за кредит или не. За улеснение на посетителите на сайта и на желаещите да се възползват от потребителски кредит са поместени и над 130 такива оферти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!