С итуацията с доставките на природен газ е спокойна, но на много ниски нива и с икономически ограничения. В момента у нас се потребява 42% газ в сравнение с 4 януари, посочи пред БНР министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
По думите му независимо от снощните решения на срещата между Владимир Путин и Юлия Тимошенко, той не вижда края на кризата по отношение на пускането на природния газ от Русия през Украйна след случилото се на 12 януари.
"Ако се беше срутил някой блок в България, щяхме да получим до сега помощ и от Украйна и от Русия, а какво стана сега? Явно конфликтът между двете страни е политически и кризата вече става хуманитарна за някои от страни от Европа, вкл. и България.
Ние правим всичко възможно и здравните заведения, учебните заведения, социалните заведения няма да почувства кризата, ограниченията ще са за предприятията", уточни министърът.
Ще получаваме 2 млн. куб. м дневно газ от Гърция и това може да стане още днес, остава само да се разберем само за цената, допълни министърът. Количеството е половината от това, което дневно се получава от газохранилищевто в Чирен, уточни Димитров.
"Ако до 21 януари не се реши доставката с газ от Гърция, ще има още по-ограничителен режим. Ако има решение ще се запази сегашното ниво", посочи Димитров.
Той също застана зад тезата, че новата ситуация дава възможност България да получи разрешение от ЕК за пускането на IV блок на АЕЦ "Козлодуй".
Димитров обясни, че можем да пуснем само единия спрян блок, защото имаме ядрено гориво за един реактор. По думите му, ако се получи разрешението, до месец блокът може да се пусне.
Ние изпълняваме дейността на IV блок, за да го доведем до такова състояние, че ако се договорят правителството и Европейската комисия, да можем в една седмица да пуснем блока, заяви пред БНР изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов.
Той съобщи още, че утре започват разговори с Агенцията за ядрено регулиране относно издаването на лиценз за рестартирането на енергийните мощности.
В момента АЕЦ "Козлодуй" има гориво за следващите пет месеца. За този период може да се произведе електроенергия за 100 млн. лв., ако се търгува на вътрешния пазар и 130 млн. лв.
"Пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" са изградени с европейски пари. Тяхната модернизация е станала тъкмо защото ЕС не е имал намерение да оставя България никога на тъмно", коментира пред БНР и еврокомисарят Миглена Кунева.
Според нея въпросните два блока са символ на отношението на Европа към българската ядрена енергетика.
Европейският съюз винаги е задавал въпрос, на който в България никога не е достигал чуваемост - колко сме зависими и съответно независими от депонирането на ядреното гориво, което впрочем отива в Украйна и ние имаме с тях договор, заяви еврокомисар Кунева.
Съюзът е питал също и откъде идва ядреното гориво за АЕЦ, както и за колко години са сключени договорите за доставка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!