С ъстоянието на европейските морета значително се е влошило в резултат на крайбрежното развитие, прекомерния риболов и замърсяването от земеделието, алармират учени.
Те предупреждават, че то ще се влоши дори още повече, ако не се вземат спешни мерки за ограничаване на заплахите.
Според изследователите икономическият растеж и разширяването на ЕС също допринасят за обезпокоителната тенденция, пише Би Би Си.
Изводите са представени във финансиран от ЕС доклад (European Lifestyles and Marine Ecosystems), изготвен от над 100 учени от 15 страни в продължение на три години. Той проследява последиците от човешката дейност за морските екосистеми в региона.
Изследването засяга четири морета на континента: Черно, Балтийско, Средиземно и Североизточния Атлантически океан. Отчетени били четири характеристики - промяна на хабитатите, еутрофикация (обогатяване на водата), химическо замърсяване и риболов.
Във всеки от тези водни басейни открихме сериозни поражения, свързани с ускореното развитие и застрояване на крайбрежната ивица, транспорта и типа хранителна промишленост, обяснява координаторът на проекта проф. Лорънс Мий, който е и директор на Морския институт към университета в Плимът, Великобритания.
Всеки проблем е свързан с друг. Според учените процеса на евроинтеграция също се е отразил на състоянието на водите.
Благосъстоянието на отделните обществата в Европа води до допълнителен натиск върху околната среда. Нарастват например броя на курортите и вилите по Средиземноморието, увеличава се търсенето на месо и местни продукти, което пък засилва изискванията към селското стопанство, употребяват се повече изкуствени торове, които замърсяват повечето реки, вливащи се в моретата, и т.н.
Има места, където ситуацията се подобрява, обяснява проф. Мий. Но бърза да поясни, че това се случва поради "грешните причини".
Например някои от екосистемите в Северно море са в по-добро състояние сега, защото много от тежките индустрии са били преместени в други региони на света, като Индия и Китай. Според учение става дума за глобализиране на проблема.
Би Би Си дава линк и към сайта с фотогалерии от морското дъно (Klissurov.dir.bg) на българина Любомир Клисуров. Той работи в Институа по океанология на БАН във Варна и от 1982 г. се занимава с подводна фотография.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!