Д емократите очакват Божидар Джелич да стане премиер, но е възможно Кощуница да настоява, че не е възможно и премиерът, и президентът да бъдат от Демократическата партия.
Окончателното разпределение на местата в парламента е:
Сръбската радикална партия - 81 депутати,
Демократическа партия - 65,
Коалиция "Демократическа партия на Сърбия-Нова Сърбия" - 47,
"Г-17 плюс" - 19,
Социалистическа партия на Сърбия - 16,
Коалицията начело с Либерално-демократичната партия - 15,
Съюзът на унгарците във Войводина - 3, Коалицията "Листа на Санджак" - 2, Коалиция на албанците от Прешевската долина - 1, Съюзът на ромите в Сърбия - 1, Ромска партия - 1.
Последните пет партии са на национални малцинства. Броят на депутатските им места се определя според квоти в зависимост от получените гласове. Остават необработени 1% от гласовете, които трябва да дойдат от Косово.
Републиканската избирателна комисия трябва да публикува окончателните резултати от изборите не по-късно от 20, 00 часа местно време на 25 януари.
Междувременно
правителството на Косово поиска от ООН
бързо да приключи процеса за определяне на бъдещия статут на областта.
Според властите в Прищина специалният пратеник на ООН Марти Ахтисаари не би трябвало да чака дълго с предложението за решение за окончателния статут на Косово.
"Правителствотоиска Ахтисаари и Съветът за сигурност на ООН да приключат процеса за статута, основаващ се на волята на народа на Косово в най-кратък срок да получи независима и суверенна държава", беше съобщено в Прищина.
За косовското правителство изборите за Скупщина са вътрешен въпрос на Сърбия, който не би трябвало да повлияе върху Косово. Властите в Прищина призоваха Белград да окуражи косовските сърби да се включат в "бъдещия статут на Косово".
"Независимостта на Косово е неизбежна",
е заявил докладчикът на ПАСЕ лорд Ръсел Джонстън, цитиран от БГНЕС.
Според него независимостта няма да бъде обявена веднага, дори и ако за това бъде получена подкрепа от страна на международната общност, а ще бъде определена времева рамка за изпълнение на определени условия. "В случая с Косово има много неща, които трябва да се подобрят", каза той.
Лорд Джонстън допълни, че условия за независимостта на Косово ще бъдат да продължи международното присъствие и значително да се подобри правната система.
Лордът смята, че такова решение за Косово не създава опасност за политическата стабилност в Сърбия. "Би било много трудно връщане към статуквото от времето след войната, в която загинаха няколко хиляди сърби и албанци", каза той.
Лорд Джонстън отбеляза, че независимостта на Косово няма да бъде същата като онази, която държавите са имали през 30-те години на 20 век, защото сега повечето държави имат международни задължения за защита правата на личността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!