Щ е има условия за корупционни практики, ако до 1 декември не се подпише Националния рамков договор (НРД) за следващата година и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) сама определя цените и обемите на медицинските дейности, смята Димитър Петров, съветник по НРД 2008 в Българския лекарски съюз.
Тъй като НЗОК ще може да определя сама и условията за сключване на договори, ще се стигне до "пълен субективизъм и монопол на НЗОК".
Имаме сериозни различия с НЗОК, защото няма здравна стратегия, каза и д-р Андрей Кехайов, председател на БЛС.
Във вторник предстоят нови преговори с НЗОК за НРД 2008 и ще се обсъждат обемите и цените, обясни той. Актуализацията на бюджета на НЗОК за тази година ясно показа, че ресурсът й е недостатъчен, подчерта д-р Кехайов.
Проектобюджетът на НЗОК за следващата година не отчита настъпилата инфлация и ако се стигне до намаляване на цените на услугите или на клиничните пътеки в средата на годината, това ще доведе до пълна демотивация на лекарите, каза още д-р Кехайов.
БЛС освен това не приема предложението на НЗОК болниците да имат лимит на бюджетите си, обяви той.
По думите му не е допустимо болниците да имат ограничение в извършването на обема дейности. Лимитирането на бюджетите противоречи на Закона за здравното осигуряване и на свободния избор на пациентите да избират кой лекар в коя болница да ги лекува, посочи д-р Кехайов.
Вероятно болниците ще връщат пациенти, когато надвишат лимита на бюджета си, прогнозира д-р Пламен Демиров, секретар на БЛС. По този начин се ограничава достъпа на пациента до медицинска помощ, подчерта той.
За дейността на училищните лекари пък ще са необходими 180 млн. лв., а не 8 млн., изчислиха от съсловната организация. Преди дни Ива Станкова, депутат от "Коалиция за България" каза, че 8,5 млн. лв. ще са необходими в бюджет 2008 за издръжка на лекарските кабинети в училищата.
Според медиците при предвиждана заплата от около 400 лв. за училищен лекар и оборудването на един кабинет няма да стигнат осемте милиона лева.
БЛС не приема идеята за връщането на лекарите в училищата. И в момента в някои райони на страната има недостиг на кадри и едва ли млад лекар ще работи като такъв в училище, коментира д-р Йордан Тумбев, член на Управителния съвет на БЛС.
Българският фармацевтичен съюз пък е в стачна готовност заради подготвяното намаление на цените на лекарствата чрез новата Наредба за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.
Намаляването на цените на лекарствата ще доведе до масови фалити на аптеки, твърдят от съюза.