Г-н Петров, тези изборите ли ще са първите, в които т.нар. "фантоми" няма да участват?
- Въпросът с "фантомите" стои от много дълги години като измислен. Той беше обвързан с чистотата на избирателните списъци, защото ЕСГРАОН-ът през 1990-1993 г. работеше трудно, с остаряла технология.
Е, минаха вече 15 години оттогава, вече сме в 21 век...
- Да, във времето нещата се оправят и вървят към все по-добро. Това е моето впечатление, както и на много колеги, които се занимават с избирателните списъци. На тези избори - президентските, ще имаме едни от най-точните и изрядни списъци досега.
Какво ще бъде изчистено от списъците?
- Починалите, лицата под 18 години и най-важното, ще бъдат извадени и хората, които са напуснали страната два месеца преди датата на вота, до 22 август 2006 г.
Кой ще дава данните за напусналите държавата?
- МВР ще даде списък на лицата, напуснали България и засечени от нашите КПП-та и от Министерство на вътрешните работи. Те ще бъдат извадени от избирателните списъци, но това не означава, че не няма да могат да гласуват. Ще могат да упражнят правото си или ако влязат отново в страната, или от чужбина.
Вие сте шеф на кабинета на министъра на вътрешните работи. Как ще отговорите на обвиненията, че МВР контролира ЦИК?
- Аз съм в ЦИК от 1994 г., а в МВР - по-малко от година. По-скоро бих казал обратното - функциите на ЦИК по закон й дават възможност да контролира министерството по отношение на охраната, на избирателните списъци. Иначе съм в неплатен отпуск от МВР.
Все пак, сигурно знаете дали министерството вече е започнало да проверява кои хора са напуснали държавата?
- Да, вече текат постоянни работни срещи между главната дирекция ГРАО в регионалното министерство и изчислителния център на МВР. В тях се уточнява механизмът за обмяна на данни, за да може списъците да придобият по-коректен вид.
Трябва да кажа, че процедурата по изчистване е същата, като в предишни години, но сега технологията е на много по-високо ниво и процесът може да се изпълни много по-коректно. "Фантомите" бяха минимизирани и на миналите избори, от година на година нещата вървят към подобряване.
Кога ще са готови списъците?
- Един месец преди изборите или на 22 септември ще се отпечатат т.нар. предварителни списъци, за да може хората да видят имената си по секции. Те ще са без обозначени ЕГН-та.
След това ще започне подготовка на окончателните списъци, които ще бъдат раздадени на секционните комисии един ден преди вота. Да не забравяме и голямата отговорност на общинските администрации. Те трябва да проверят дали регистрите на населението съответстват на реалното положение.
И след промяната на закона т.нар. изборните екскурзии не бяха отменени. Как ЦИК ще стопира процеса, при който наши изселници в Турция преминават границата и гласуват по веднъж и в двете държави?
- Аз не мисля, че този процес дава голямо отражение на президентските избори ? все едно е кой къде ще гласува, в България или в чужбина. Винаги сме проверявали двойното гласуване и всеки случай е бил даван на прокуратурата. Но тези случаи са давали отклонение общо за страната много под един процент на всички избори до момента.
Кой ще е най-големият проблем на тези избори?
- Според мен - прозрачните урни. Ние за първи път правим нещо подобно, но по света тази практика съществува. Трябва да се види, че гласът наистина е подаден и е попаднал в една кутия с всички останали гласове.
Но хората ще виждат как ще им се пуска бюлетинката. Тя трябва да бъде сгъната, но може и да не се сгъне. И те може да си кажат "Защо ще ми я гледат?" Интересно е как ще се приеме това от обществото, но аз очаквам да е нормално.
Кое е най-голямото предизвикателство към комисията?
- Според мен ще бъде проверката на подписките на инициативните комитети за издигане на независими кандидати. За първи път ще се проверяват толкова големи обеми - по 15 хиляди подписа с ЕГН, досега те трябваше да бъдат по 5 хиляди.
Ако се явят много независими кандидати, ще имаме и доста работа. Може да се получат спорове дали са събрани под 15 хиляди подписа. Кандидатите трябва действително да съберат много над 15 хиляди, за да си гарантират, че необходимият минимум е коректен.
Каква е вашата препоръка?
- Моята препоръка е да се събират поне два пъти повече. Това е математическо очакване за нещата.
Основните играчи на вота ще бъдат издигнати от инициативни комитети. Кога ще бъдат готови образците на подписките за подкрепа на кандидатите?
- Във вторник ще публикуваме в "Държавен вестник" изборните книжа, ще има и специални образци за подписките. Още другата седмица ще може да стартира процесът на събиране на подписите.
Ако един от кандидатите е получил 50 процента плюс един глас на първия тур, но избирателната активност е под 50 на сто, балотажът е задължителен, според Конституцията. Колко ще струва на данъкоплатците този излишен втори тур?
- Оскъпяването е свързано единствено с охраната, заплащането на комисиите и гласуването в чужбина. Това са трите елемента, които формират най-много пари ? около 80% от средствата, отделени от бюджета за изборите. Бюлетините не са голям разход.
Ако за първия тур се дадат за тези три пера около 6 млн. лв., за втория тур също ще трябват още 6 млн. лв.
Изборите общо ще струват около 12 милиона, но ако има само един тур. Не надхвърляме много разходите от предходни вотове. Тези избори са най-лесни технологично, но като финансиране се доближават до парламентарните.
Има специална поправка в закона, която касае разясняване начина на гласуване и ЦИК има права и задържания за осъществи тази кампания. За ЦИК са заделени пари, за да активизираме избирателите - между 50 и 100 хил. лв.
Вие отдавна предлагате да има постоянно действаща изборна администрация. Сега и председателката на комисията проф. Снежана Начева лансира тази идея. Ще се реализира ли тя скоро?
- Доскоро, грубо казано, това беше политически въпрос - партиите да се отворят към тази идея с по-голямо доверие: да има постоянна изборна администрация, тя ще бъде към изпълнителната власт, или да е независима от нея. В годините има натрупан много опит и хора, които са работили в тази област и могат да бъдат полезни.
Сега тази идея се повдига отново, включително и от г-жа Начева, защото според мен въпросът за постоянна администрация, която да произвежда избори, независимо дали ще са местни, парламентарни или президентски, може да намери своето решение. Мисля, че една добра законова уредба може да бъде подготвена много бързо.
Съставът на сегашната ЦИК е избран политически, само от квотата на тройната управляваща коалиция. Има ли риск след няколко години част от партиите в тази коалиция да нямат нужното влияние, но от техните представители да зависи изборния процес?
- Да, законът предопределя политическите решения. Той дава тази вратичка, всичко да се прави по политически начин от парламента. Аз не мога да кажа дали бъдещата постоянна администрация пак ще бъде изградена на партиен принцип. И не бих се съгласил да бъде така.
По-скоро бих предложил да бъде на по-професионален принцип, а въпросът да се реши след обществен дебат. Администрацията трябва да бъде отворена и възприемана с доверие от партиите, защото ще гарантира изборите с години напред.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!