Н яколко възможни сценария за развитието на ситуацията около Косово, след обявяване на неговата дългоочаквана независимост чертае агенция Ройтерс:
Западът признава Косово
Съединените щати, Великобритания, Германия, Франция и Италия признават Косово. Впоследствие повечето страни членки на ЕС също признават новата държава, с изключение на шест от тях - Кипър, Гърция, Румъния, България, Словакия и Испания.
ЕС разполага 2000 полицаи, юристи и цивилни администратори, които поемат функциите от ООН. Вероятно Сърбия ще отзове посланиците си в страните, които признаят Косово, но няма да скъсат с тях дипломатическите си отношения.
Сърбия казва на косовските сърби да отхвърлят отцепването
Подкрепени от Белград, останалите в Косово 120 000 сърби отхвърлят отцепването. Формират свой собствен парламент в доминираната от сърби северна част. Сърбия подсилва мрежата от паралелни структури, които вече съществуват в Косово, като осигурява административни, учебни и здравни услуги за сръбското малцинство.
Сърбите отказват всякакво съдействие с новата мисия на ЕС, но няма да искат мироопазващата мисия на НАТО да напусне. Западът не очаква голяма сръбска бежанска вълна, но малцинството ще продължи да напуска постепенно, както правеше през последните девет години след войната. Остава да се види докъде Сърбия може да отиде в опитите си да откъсне северната част.
Сърбия въвежда контрамерки срещу новата държава
Сърбия въвежда в действие екшън план от мерки срещу новата държава. Анализатори казват, че те могат да включват затваряне на границите, търговско ембарго и непризнаване на косовските паспорти.
Също така Сърбия може да наруши доставките на електричество и вода, както и телефонните и интернет услуги, които все още са тясно свързани между тях. Тя изключва военен отговор.
Сърбия е изправена пред политическа криза
Хлабавата управляваща коалиция в Сърбия се разпада заради разногласията за посоката, която трябва да поеме страната след отцепването на Косово. Премиерът националист Воислав Кощуница призовава за отхвърлянето на интеграцията в ЕС - стъпка, която президентът Борис Тадич от Демократическата партия отказва да последва.
Насрочват се избори за месец май, които ще бъдат още един референдум - дали страната да тръгне към ЕС или към Русия. Ултранационалистическата радикална партия вероятно ще затвърди позициите си като най-голямата политическа партия в страната.
Перспективи за насилие
Неспокойните албански малцинства в съседна Македония и южната сръбска долина Прешево внимателно следят ситуацията в Косово, като някои местни твърдолинейни лидери вече говорят за размяна на територии, ако Косово бъде разделено.
Макар много бунтовници от Армията за освобождение на Косово да предадоха оръжията си след края на войната през 1998-99 г., там все още има около 400 000 незаконно притежавани оръжия, много от които са в ръцете на престъпни банди.
Малки националистически групи, като сръбски, така и албански, обещаха да се вдигнат на оръжие, за да защитават своите каузи, но 16-те хиляди умиротворители от НАТО ще предотвратят голямо насилие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!