Е дин от приоритетите на предстоящото словенско председателство на ЕС, която започва от 1 януари ще бъде косовският въпрос, каза словенският министър на външните работи Димитрий Рупел, цитиран от белградското радио Б-92.
На двудневна международна конференция, която започна вчера в Любляна, Словения представя приоритетите на предстоящото председателство.
Рупел изтъкна, че косовският въпрос е лакмусов тест за единството на Европа. Според него този въпрос трябва да бъде решен спешно.
Словенският първи дипломат каза, че страната му ще подкрепя европейската перспектива пред Западните Балкани, защото според него това би помогнало за решаването на косовския въпрос.
Сърбия предложи в Брюксел "невиждано досега самоуправление"на Косово, както и преговорите за статута на областта да продължат след 10 декември, когато тримата международни посредници за търсене на решение на проблема трябва да представят доклада си в на генералния секретар на ООН.
Предложението бе направено в емоционално слово на сръбския заместник министър-председател Божидар Джелич, произнесено на среща, преминаваща под надслов "Балкански кръстопътища. Задаващите се политически предизвикателства".
Срещата бе организирана от много влиятелната и близка да европейските институции организация "Приятели на Европа". В нея участват президентът на Хърватия Стипе Месич, премиерът на Косово Агим Чеку, ръководителят на Генерална дирекция "Разширяване" в ЕК Майкъл Лий, главният прокурор на Международния трибунал в Хага Карла дел Понте, пратеници на Босна и Херцеговина, Македония, европейски депутати.
Като отбеляза, че по въпроса за статута на Косово Белград е направил "много голяма еволюция" за разлика от косовските албанци и Албания, които "не са мръднали на сантиметър от техните позиции", Джелич изтъкна:
"Предлагаме на Косово степен на самоуправление, каквато досега не е виждана. Косовските албанци ще могат да водят собствена фискална и монетарна политика, да се присъединяват към международни организации само без да искат място в ООН, на практика да водят външна политика само без да откриват посолства."
"Приятели на Европа, не разцепвайте Сърбия! Само това искаме, много ли е ? Белград желае да е част от постигнато чрез преговори решение. Може би след 10 декември трябва да има още разговори между нас и косовските албанци. Сърбия иска да е част от Европа и това, което предлагаме, е една европейско решение", изтъкна той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!