М осква сериозно е загрижена от разполагането на бази на ПРО (противоракетна отбрана) на САЩ в Чехия и Полша, създаването на американски военни бази в България и Румъния и увеличаването през последните години на страните членки на алианса. Това заяви руският генерал-майор Владимир Белоус.
Холандското правителство, което е пазител на оригиналния текст на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) прие руската молба за свикването на извънредна конференция на държавите участнички в договора, пише "Время новостей".
Ориентировъчно конференцията ще се състои в средата юни. Руският министър на външните работи Сергей Лавров заяви на 23 май във Виена, че Москва възнамерява да свика подобен форум.
На заседание на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) той поясни, че руската инициатива е заради "абсурдната ситуация в областта на контрола над въоръженията в Европа". В специално комюнике руското външно министерство бе по-подробно.
В качеството на "изключителни обстоятелства" за свикването на конференцията са определени "сериозните проблеми, възникнали с изпълнението на договора от страните членки на НАТО в резултат на разширяването на алианса, а също така забавянето от тяхна страна на ратификацията на подписания през 1999 г. Договор за адаптирано ДОВСЕ".
Защо Москва се нуждае от свикването на извънредна конференция?
Русия навярно ще засегне въпроса за отказа на страните членки на НАТО да ратифицират ДОВСЕ и неприсъединяването към него на балтийските страни, заяви за "Время новостей" завеждащият отдел за разоръжаване и урегулиране на конфликти към Института за световна икономика и международни отношения (ИСИМО) към РАН Александър Пикаев.
Русия вече обяви мораториум за изпълнението на ДОВСЕ. Експертът смята, че този акт не е случаен. "По този начин Москва иска да привлече вниманието на Запада към ситуацията с договора. И тя го постигна", смята Пикаев.
Едновременно с това той не очаква, че ще бъде постигнат сериозен прогрес по отношение на ДОВСЕ. С неговото мнение е съгласен и водещият научен сътрудник на Центъра за международна сигурност към ИСИМО на РАН генерал-майор Владимир Белоус. В интервю за изданието
той определи ситуацията около ДОВСЕ като сложна и почти безизходна
"Съотношението на обикновените оръжия в Европа не е в полза на Русия. Войските на НАТО имат сериозни предимства пред Русия по брой танкове (около 4000), бронетранспортьори (5000), военна авиация. А наред е влизането в НАТО на нова група източноевропейски кандидатки - Албания, Хърватия и Македония. Грузия и Украйна също заявяват интерес", припомня експертът.
Генерал-майор Белоус смята, че в новите условия е необходимо да се намери друг подход за осигуряването на безопасността в Европа.
"Русия трябва да предложи на конференцията вместо остарялото ДОВСЕ обновен убедителен вариант. Въпреки това не смятам, че от извънредната конференция трябва да се очакват незабавни резултати. Тя само ще отвори пътя за преговори, които в бъдеще ще позволят да се осигури баланс на обикновените оръжия в Европа", каза той.
Вчерашният ден без преувеличение може да се смята за рубикон в историята на въоръжените сили на Русия - станаха едновременно две големи събития, пише още "Время новостей".
И ако за едното от тях - изпитанията на оперативно-тактическия комплекс "Искандер", този път оборудван с крилата ракета, вчера тръбяха всички медии, за второто, много по-значимото, "върховете" не отрониха нито дума, коментира изданието.
Става дума за изстрелването на прототипа на новата междуконтинентална балистична ракета РС-24. НАТО-вско название за това изделие все още не е измислено.
По този начин Русия директно реагира на плановете на САЩ
да разположат противоракетна отбрана в Чехия и Полша, тъй като системата за ПРО е насочена именно срещу междуконтиненталните балистични ракети. Това потвърди и първият руски вицепремиер Сергей Иванов.
Русия вече има нов оперативно-тактически комплекс и нов стратегически комплекс, които могат да преодолеят всички съществуващи и бъдещи системи за ПРО. Затова по отношение на отбраната и сигурността руснаците могат да бъдат спокойни, каза той.
Новата междуконтинентална балистична ракета има разделяща се глава с индивидуално насочване и ще замени тежките ракети РС-20 "Воевода" и РС-18, които могат да носят по 6-10 бойни блока и от които най-вече се страхуват САЩ.
Военните вече заявиха, че "новата ракета ще подсили възможностите на ударната групировка на Ракетните войски със специално предназначение за преодоляване на системите за противоракетна отбрана".
Може би точно в тази фраза се крие причината за появата на новия елемент в арсенала на руския ядрен щит, посочва изданието. В перспектива РС-24 заедно с "Топол-М" ще съставляват основата на ударната групировка на Ракетните войски със специално предназначение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!