Б ългарската студентка в Дъблин Моника Бояджиева писа на ирландския седмичник "Сънди уърлд" (Sundayworld.com) по повод статия в изданието, че българите са трафиканти на човешки органи и че след 1 януари ще вадят очите на ирландците, за да ги продават.
Вестникът публикува отговора на нашенката. "Много журналисти очевидно смятат, че българите не са толкова цивилизовани, колкото другите европейци, а и решението на правителствата на Ирландия и Великобритания да забранят достъпа на български работници не помага за преодоляване на тази нагласа.
Истината е, че българите са като ирландците", пише Моника. Тя обяснява, че българите са добри хора, но сред тях има
по някоя "развалена ябълка"
Ако българите трябваше да преценяват ирландците по поведението на няколко агресивни и пияни курортисти на Слънчев бряг, щяха да си създадат много лошо впечатление за вашата страна, пише българката, която от три години следва в Дъблин и работи в закусвалня.
"Преди да дойда в Ирландия, мои приятели и близки бяха обезпокоени, че отивам в страна, където вилнеещи терористи от ИРА (Ирландската републиканска армия) слагат бомби и убиват невинни хора. Каквото и да обяснявах, те не можеха да разберат, че това е част от миналото на Ирландия", обяснява нашенката.
"Калта засъхва трайно
и годините на отрицателни публикации навредиха на имиджа на Ирландия в отдалечени страни като моята. Хората тук наистина ми помогнаха, включително и напълно непознати", разказва българската студентка.
Тя била шокирана, когато видяла просяци по улицата. Не съм очаквала да видя подобно нещо в богата страна, но бях още по-шокирана, когато видях, че някои от тях можеха да си позволят мобилни телефони, казва Моника.
Тя обяснява, че в България също има просяци в големите градове, но те
просeли за храна, а не за алкохол и наркотици
Студентката била изненадана и от поведението на тийнейджърите в Ирландия. Много от тях били "извън контрол, без уважение към себе си и към околните".
Според нея младите хора в България се държат много по-добре. Моника обаче се страхува, че и това ще сте се промени, след като България се присъедини към ЕС.
"Подобно на Ирландия и България е страдала векове от окупация,
а през последните години и от масова емиграция. За нас обаче свободата е сравнително ново преживяване. Имаше известна адаптация и, разбира се, имахме проблеми с гангстери и корумпирани политици. Но не знам дали наистина е много по-различно от Ирландия", смята Моника.
Тя не била чувала гангстери в България да се приближат до чужденка и да я застрелят хладнокръвно, както това стана с латвийката Байба Саулите (застреляна миналата седмица в Дъблин, без да е имала криминални прояви или някакви връзки с престъпността).
"Всяка седмица научавам за гангстери в Ирландия, които се избиват помежду си заради наркотици, или чета за следствия срещу корумпирани полицаи и политици. Също като в България, където
мафията загуби мощта, която беше придобила след падането на комунизма
и сега гангстерите са оставени да се избиват помежду си заради дрога и проституция", обяснява студентката.
Нашенката пише още до изданието, че "ние също започнахме да изкореняваме корумпираните политици, но този процес е още в ранен стадий".
"Българите са третирани като трета категория граждани, наредени след другите страни, които се присъединиха през 2004 г.
За нас няма да свирят приветствени фанфари
Това е унизително и хората са разгневени. Ние сме горди и трябва да се присъединим към ЕС с високо вдигнати глави", пише тя.
Имаме обаче чувството, че ни вкарват през задния вход като нежелани мръсни кучета, които трябва да доказват, че са заслужили членството, споделя Моника.
Ние не заслужаваме това, както не заслужаваме и неверните писания, които се появяват в медиите, изтъква в заключение тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!