Румен Овчаров не е заплашвал шефа на следствието Ангел Александров, който пък не е искал пари от шефа на "Булгартабак". Това обявиха днес от Върховната касационна прокуратура при огласяване на резултатите от проверката по скандала Овчаров-Александров.
Прокуратурата отказва за момента да образува досъдебно производство срещу Румен Овчаров или Ангел Александров.
Събрани са обаче
данни за противозаконни действия на министъра и следовател №1
по делото "Топлофикация-София", според изявленията на наблюдаващия прокурор Иванка Трифонова и говорителя на прокуратурата Маргарита Попова. От страна и на двамата има противозаконни действия срещу правосъдието, уточни прокурор Трифонова.
Без да им е повдигнато обвинение, Овчаров и Александров ще бъдат разследвани в рамките на образувани вече две производства. Първото - срещу отстранената следователка по делото "Топлофикация-София" Татяна Шарланджиева и уволнение зам.-министър на икономиката и енергетиката Корнелия Нинова за изтичане на информация към свидетел, за да не бъде привлечен като обвиняем.
И второто, образувано вчера - срещу уволнения зам.министър на бедствията и авариите Делян Пеевски - за използване на служебно положение за облаги чрез толериране на приближени фирми за по-добри позиции в "Булгартабак".
В първия случай ще се търси дали деянията на Шарланджиева и Нинова са ставали със знанието на техните началници, а във втория - дали исканията на Пеевски не са целели постигане на общи облаги с шефа на следствието.
Пред проверяващите Ангел Александров е обяснил, че няма компрометиращи снимки от Боровец, за каквито се говореше по време на скандала.
В пет направления се е водила проверката на прокуратурата
по скандала. Проверявано е извършил ли е Румен Овчаров действия срещу Ангел Александров, отправял ли е закани във връзка с делото "Топлофикация". По него няма основание да се образува наказателно производство, сочат резултатите от проверката.
Второто направление е дали Александров е използвал служебното си положение по отношение на "Булгартабак", Държавния резерв и хазарта, за да набавя облаги за себе си или за трето лице. Проверявано е също така искал ли е пари директорът на националното следствие от директора на "Булгартабак" Христо Лачев, както и дали длъжностни лица са извършвали действия по делото "Топлофикация" и отношенията между отстранения зам.-министър на държавната политика при бедствия и аварии Делян Пеевски с Христо Лачев.
Скандалът се разрази, след като бе огласено, че по искане на Ангел Александров е отстранена следователят по делото "Топлофикация - София" Татяна Шарланджиева, тъй като изнасяла информация на свидетеля Красимир Георгиев - шеф на консултантската фирма "Фронтиер" и смятан за близък на министър Румен Овчаров.
В отговор Шарланджиева и следовател Зоя Иванова заявиха, че шефът на националното следствие е оказвал натиск по делото за "Топлофикация" и че се опитвал чрез тях да лобира за частни интереси в областта на хазарта, Държавният резерв и "Булгартабак холдинг".
Според двете следователки Александров е искал да се възползва от приятелските им отношения със заместник-министъра на икономиката и енергетиката Корнелия Нинова, която потвърди това. Самата Нинова също обвини Александров в икономически интереси.
В отговор директорът на националното следствие обяви, че "човек, който смята за собственост държавата", си е позволил да го "заплашва с пресконференции, отправил е и физически заплахи", като по-късно каза, че този човек е Румен Овчаров и министърът го е заплашвал чрез посредници.
Скандалът се задълбочи след като директорът на "Булгартабак" Христо Лачев обяви, че директорът на националното следствие му е искал пари - по 150 000 лв. месечно. Заради скандала бяха освободени от длъжност зам.-министърът на държавата политика при бедствия и аварии Делян Пеевски и зам.-министъра на икономиката и енергетиката Корнелия Нинова, а Румен Овчаров и Ангел Александров излязоха в отпуск.
За пет години има 25 дела, заведени срещу следователи за корупция, като от тях осем още не са довършени, съобщиха заместник-директорите на Националната следствена служба Румен Георгиев и Свилен Турмаков пред парламентарната комисия за борба с корупцията. Двамата бяха изслушани относно "формиране на корупционни условия". В тази статистика не са включени Татяна Шарланджиева и Зоя Иванова.
Сред следователи, съдии и прокурори най-много дела са заведени за корупция на следователи, уточни Георгиев. В момента в страната работят 570 следователи.
На въпрос на председателя на комисията Бойко Великов дали има практика на устни указания или разпореждания, Турмаков и Георгиев уточниха, че понякога това се налага за по-голяма оперативност, особено при тежки престъпления, когато в рамките на 12-36 часа трябва да бъдат снети показания, защото в такива случаи може да се разпитат и до 40-50 души и да се включи по-голям екип от следователи.
Турмаков сподели пред Комисията, че формирането на корупционни механизми в следствието не може да бъде изолирано от цялостната криминогенна обстановка в страната.
На въпрос как се прави подбора на служителите, тъй като се разбра, че Делян Пеевски преди да стане зам.-министър е бил следовател на по-малко от 26 години, Георгиев каза, че след 2004 г. всички постъпват след конкурс, но не му е известно как е бил назначен Пеевски и навярно това се е случило преди това.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!