С ъединените щати отхвърлиха възможността да бъде позволено на Иран да обогатява уран в малки количества, предадоха информационните агенции.
Зам.- държавният секретар на САЩ Никълъс Бърнс заяви, че
Техеран е стигнал твърде далеч
и е бил замесен в "неприемливи" ядрени дейности.
Бърнс каза това в момент, когато Управителният съвет на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) обсъжда във Виена дали да отнесе въпросът за иранската ядрена програма до Съвета за сигурност на ООН, който би могъл да наложи санкции срещу Техеран.
Ако няма някакъв рязък обрат, очаквам управителният съвет да потвърди решението си от началото на февруари, след което Съветът за сигурност да се занимае активно с този въпрос, посочи американският представител.
Обаче генералният директор на МААЕ Мохамед ел Барадеи призова в сряда всички страни в кризата с ядрената програма на Иран да помислят за подновяване на преговорите.
"Колкото по-скоро стане това , толкова по-добре", подчерта генералният директор през журналисти. Той смята конфронтацията за контрапродуктивна и помоли всички страни да са въздържани в публичните си изявления.
Преди около месец
МААЕ реши, че трябва да информира Съвета за сигурност на ООН
за становището си по иранския въпрос. Съветът се съгласи да не предприема никакви действия, докато Барадеи не представи доклада си по въпроса.
Но Съединените щати реагираха мигновено и заявиха, че ще представят на Съвета за сигурност на ООН доказателства, че Иран има проект за атомна бомба. Източникът им е откраднат преносим компютър, писа в новия си брой американското списание "Тайм"
Щом бъде свикано заседание на Съвета за сигурност - може би още тази седмица, САЩ ще представят според "Тайм" документи от паметта на компютъра, чийто собственик е ирански инженер. Документите съдържали чертежи, напомнящи първите атомни бомби на САЩ.
С оглед на големината, теглото и мощността, както и на височината, определена за избухване на заряда, може да става въпрос само за атомна бомба, твърди пред списанието западен дипломат, пожелал анонимност. Концепцията наподобявала използваната за направата на "Дебелака" - атомната бомба, хвърлена от американците върху Нагасаки през 1945 г. С представянето на документите ще бъдат подкрепени твърденията на САЩ, според които
ядрената програма на Иран има военни цели,
се казва в публикацията.
САЩ били представили вече тези сведения на някои от партньорите си в МААЕ още през октомври, както съобщиха тогава дипломати и аналитици във Виена.
Междувременно Русия обяви, че ще продължи да настоява пред МААЕ с въпроса дали е възможно на Иран да бъде разрешено да обогатява уран в малки мащаби на своя територия, предаде Асошиейтед прес.
Целта на това предложение е да се намали вероятността от отклоняване на ядрен материал към програми за създаване на ядрено оръжие, посочва агенцията, като се позовава на западен дипломат.
Външният министър на Русия Сергей Лавров ще постави този въпрос и пред САЩ, където той пристигна в сряда.
Говорителят на Държавния департамент Том Кейси отбеляза, че не е чувал за подобно конкретно предложение и добави:
"Не можете да бъдете само малко бременна.
Не можете да имате режим, който иска да обогатява уран в какъвто и да е мащаб, тъй като това ще им позволи да развият технология, която после може лесно да бъде използвана в една нелегална програма за производство на ядрени оръжия", изтъкна той пред репортери.
Според АП САЩ са решително против такъв вариант. Американски дипломат смята, че с предложението си Русия се опитва да разцепи относително единната група, обединяваща САЩ и т. нар. европейска тройка - Германия, Франция и Великобритания , които досега се обявявяха категорично против всеки вариант, който би допуснал Иран да обогатява уран на своя територия.
В момента Германия започва да се колебае и може да се окаже склонна да приеме руския компромис, заявил дипломатът.
В същото време иранският президент Махмуд Ахмадинеджад в характерния си стил заплаши, че отношенията с МААЕ ще бъдат преразгледани, ако агенцията позволи да бъде използвана от някои държави като оръжие срещу Техеран, съобщи пресслужбата на иранския държавен глава.
Надявам се, че нашите подозрения към някои международни организации, че те гарантират интересите и са оръдие в ръцете на екстремистки държави, няма да се оправдаят по отношение на МААЕ. В противен случай ще преразгледаме политиката си, подчертал той на заседание на правителството.
Иран многократно е заявявал пред международната общност, че има законно право на ядрена енергия за мирни цели, посочи Ахмадинеджад. Той припомни, че Техеран е преустановил цялата си научна и изследователска дейност в ядрената сфера за две години и половина. Сега било необходимо щетите, нанесени на иранската наука в резултат от прекратяването на изследванията, да бъдат компенсирани от МААЕ и "преките виновници".
Въз основа на Договора за неразпространение на ядрените оръжия МААЕ и държавите, притежаващи ядрени технологии, са длъжни да оказват на Иран всестранно съдействие, за да може да използва ядрената енергия за мирни цели, изтъкнал Ахмадинеджад.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!