Борис Велчев е роден на 26 април 1962 г. в София. Завършва право в СУ "Св. Климент Охридски" От 23 февруари 2006 г. е главен прокурор. Пред "24 часа" той коментира актуални въпроси, свързани с работата на държавното обвинение.
- Г-н Велчев, остана усещането, че прокуратурата се провали в едно от най-шумните дела - срещу ексшефа на "Топлофикация" Валентин Димитров, след като съдът го върна заради нарушения.
- В тази ситуация се случиха две неща. Първо, доста се коментира фактът, че е върнато делото, като малко от вашите колеги си направиха труда да уточнят защо.
Ако бяха си направили този труд, щяха да видят, че причината няма нищо общо с обвинението по същество, а става дума за технически неточности.
Второ, имаше, макар и по-малко на брой, атаки срещу съдията Димов. Това според мене е абсолютно неправилно Той постъпи съвършено прецизно, върна основателно делото и аз приветствам решението му, защото прокуратурата няма право да прави и технически грешки.
Оттук нататък предстои нещо съвсем простичко. Ние трябва да поправим в една незначителна степен обвинителния акт и това няма да ни отнеме много време.
Адвокатите на г-н Димитров вече са се запознали с делото и се надявам предявяването да мине бързо и гладко, след което ще го внесем повторно и процесът ще започне.
- Как може да се квалифицира връщането на делото?
- Като недобре свършена работа. Не може да има дело, върнато от съда, и да го квалифицираме като добре свършена работа. Но във всеки случай порокът в работата на прокуратурата в този случай не е от такава категория, че да застраши изхода на делото. Става дума наистина за технически грешки, но и такива грешки, пак повтарям, прокуратурата не може да си позволи да прави.
- Каква е оценката ви за работата на прокурора Божидар Джамбазов изобщо като наблюдаващ делата за злоупотреби в "Топлофикация"?
- Най-неправилното би било да дадем оценка на г-н Джамбазов само заради този допуснат технически пропуск. Точно обратното, оценката трябва да бъде дадена за цялостната му работа по тези дела. Той свърши огромна по обем работа, свърши я много професионално и аз никога не съм имал някакви особени претенции към него.
Нека да бъда съвсем открит - той не е единственият прокурор, работил по това дело. Имаше колеги във Върховната касационна прокуратура, включително и аз, които сме си позволявали по време на обсъжданията да даваме идеи.
Разбира се, отговорността си е негова - той решава кои от нашите препоръки да изпълни и кои не и как да го направи.
Дотук това, което аз зная, ме кара да мисля, че оценката за него трябва да бъде изцяло положителна. Но трябва да бъдем реалисти - внасянето на обвинителен акт не означава нищо. Това е едно от притесненията, които използвам случая да изкажа принципно. В прокуратурата има един начин на мислене, че ако се внесе обвинителен акт, с това работата свършва.
Напротив, тя започва оттук нататък. Обвинителният акт е много важно нещо, но за нас не е важно да приключи досъдебното производство, а делото с осъдителна присъда.
- Кой е превеждал пари на Димитров - само собственикът на фирма "Фронтиер" Красимир Георгиев или и други хора?
- Вие знаете, че коментар по дело може да прави само наблюдаващият прокурор. Аз съм се опитвал да се опазя от това да коментирам подробности по делото, които не съм консултирал предварително с наблюдаващия прокурор.
Правя това не само за да спазя буквата на закона. Смятам, че е добре фактите да се изнасят тогава, когато му е времето. Не бих искал по никакъв начин с казаното от мене да навредя на разследването.
Във всеки случай има редица преводи, извършени от български и чуждестранни юридически и физически лица по сметки на Димитров. И една част от причините да се забавим е, че се опитахме да проследим преводите от чуждестранните юридически лица. Това се прави с международни съдебни поръчки, а те за съжаление отнемат доста време.
Част от тях приключиха, други се бавят, но те могат да приключат и в периода, в който делото е в съдебна фаза. Напълно е възможно да се реши, че няма нужда от тях, но това може да установи съдът.
- Валентин Димитров твърди, че е бил притискан от следователи да обяви, че парите в сметките и сейфовете са на Румен Овчаров. Проверяват ли се тези твърдения?
- Тази част от интервюто на г-н Димитров не е проверявана и смея да кажа, че няма да бъде проверявана. На нея аз лично не обърнах никакво внимание. Преди време по повод едно писмо, което бе написал в ареста, стана ясно, че г-н Димитров няма особен литературен талант.
Сега съм склонен отново да потвърдя този факт. Нищо по-абсурдно от това, което той казва, не мога да си представя. Да не говорим, че следователите, за които той твърди, че са му обещавали да прекратят делата, нямат такива правомощия.
- Имаше големи очаквания за делото срещу Маргините.
- Аз продължавам да имам очаквания. Това дело е много трудно - много трудно, защото тръгна по един начин, а в съдебна фаза се показа по малко по-различен начин благодарение на свидетелите, които не потвърдиха част от предходните си показания.
Надявам се, че все пак разполагаме с достатъчно доказателства - поне колегите ме уверяват в това, и си мисля, че това дело в крайна сметка ще завърши по начина, по който очаквахме да завърши при неговото начало.
Друг е въпросът, че то продължава твърде дълго - не по наша вина и не по вина на съда, а заради влошеното здравословно състояние на подсъдимите.
Градският прокурор в такива случаи казва, че повечето обвиняеми и подсъдими у нас имат деликатно здраве, и аз не мога да не се съглася с този негов извод.
Във всеки случай, ако делото бе провалено, както понякога се внушава в медиите, тези многобройни отлагания може би нямаше да ги има. Напротив, подсъдимите щяха да имат интерес делото да завърши навреме.
- Ще бъдат ли провал за прокуратурата евентуални оправдателни присъди по делата за "Топлофикация" и срещу Маргините?
- За Маргините не мога да кажа, защото не съм следил делото им от самото начало и нямам идея как променените показания биха се отразили на преценката на съда.
Със сигурност обаче оправдателни присъди по делата за "Топлофикация" ще бъдат не просто провал за прокуратурата, а грандиозен провал за прокуратурата.
Не сме обвинили г-н Димитров нито един път без основание, няма дело за "Топлофикация" , по което да не са събрани многобройни и убедителни според мене обвинителни доказателства.
Надявам се да докажем пред съда това по убедителен начин. Ако не успеем, отговорът е: да, това ще бъде провал.
- Поредният прокурор, който кара след употреба на алкохол - Виктор Янков от Пловдив. Имаше и други подобни случаи с негови колеги. Какви мерки предприемате в тези случаи?
- Ако сте следили внимателно реакцията на прокуратурата по всички случаи, тя е само една - веднага образуваме наказателни производства и даваме съответните колеги на съд, който определя размера на наказанието им. Оттук нататък е въпрос на административните ръководители да преценят дали с поведението си тези лица имат място в съдебната власт, или трябва да бъдат уволнени.
Моето мнение е, че човек, който в тази обстановка на обществена нетърпимост към подобен тип прояви, е допуснал това нещо, няма място в съдебната власт и не може да обвинява други хора в неговото положение.
- Тоест те трябва да бъдат уволнявани.
- Аз лично разчитам, че когато приключат съдебните производства, тези колеги сами ще направят достойния избор и няма да чакат това да се случи.
- Не трябва ли при постъпване на работа в прокуратурата да се минава на психотест, за зависимост от алкохол, наркотици?
- Подобно нещо не се предвижда в закона. Не мисля, че има епидемия от подобни прояви в прокуратурата, които да наложат подобен извод. Там, където такива прояви са налице, когато има зависимост от алкохол например, прокуратурата, уверявам ви, ще вземе мерки.