Георги Пейков сам се е предал в полицията часове след убийството на таксиметровия шофьор Емил Емилов, стана ясно при гледане на мярката му за неотклонение в Софийския градски съд.
Вечерта, преди да се качи на таксито от центъра, Пейков е заложил мобилния си телефон за 12 лв., които изпил в столичен ресторант.
Той се качил без пари в таксито и попитал шофьора дали е съгласен да го закара до "Люлин", където живее, като заложил личната си карта.
Емилов приел, но когато пристигнали, го заплашил, че ако не плати сметката, ще извика колегите си. Тогава Пейков извадил нож и пробол смъртоносно шофьора.
28-годишният мъж се прибрал и легнал да спи, майка му изпрала кървавите дрехи, без обаче да го пита нищо.
В обедните часове на 9 януари той се обадил по телефона в Столичната дирекция на полицията и по-късно сам се е явил там, поясни пред журналисти адвокатът му Станиш Златков.
Когато отишъл в полицията, Пейков направил самопризнания, а след това завел полицаите на мястото, където е изхвърлил ножа, с който убил Емилов.
Този факт беше изтъкнат като смекчаващо вината обстоятелство от защитата на Пейков, за да поиска той да бъде освободен от ареста и да му бъде наложена мярка за неотклонение "домашен арест".
Съдът обаче прецени, че ако е на свобода, има вероятност Пейков да извърши друго престъпление.
Магистратите му наложиха мярка за неотклонение "задържане под стража".
Станиш Златков заяви, че ще иска делото да бъде гледано по съкратената процедура и при законовата хипотеза за наличие на много смекчаващи вината доказателства.
Това може да намали наполовина присъдата и тя да падне под минималните 10 г., предвидени в Наказателния кодекс.
Пейков заяви пред съда, че искрено съжалява за стореното. Адвокатът му обясни, че той от пет години е чист и в момента на убийството не е употребил наркотици. Лекувал се е в комуна в Испания.
Справка за Пейков показва, че има няколко висящи дела, едно от които е за престъпление срещу личността.
До 20 февруари работна група от представители на таксиметровите шофьори трябва да предложи конкретни мерки за подобряване на сигурността им, съобщи БНР.
Това е едното от решенията, приети след среща на национални организации на превозвачите и на таксиметровите водачи с министъра на транспорта Петър Мутафчиев.
Таксиметровите шофьори да имат право да не използват колан, дори когато не возят пътник, както и да откажат да качат пътник, ако не пожелае да използва задължителния колан, са другите решения след срещата.
Мутафчиев обясни, че шефът на транспортната комисия ще внесе предложение между първо и второ четене в Закона за движение по пътищата да се запише текст, според който водачът на такси може да не ползва колан, когато не превозва пътник.
На срещата е обсъдено още да се поставят джи пи ес системи, които да имат пряка връзка с органите на МВР, паник бутони и специален светлинен сигнал.
Тези мерки за сигурност трябва да бъдат за сметка на таксиметровите компании, смята министърът.
Броят таксиметровите коли се определя изключително от общинските съветници, отговори той на въпрос.
Преди това таксиметровите шофьори се срещнаха с представители на Министерството на финансите, но срещата завърши без резултат, защото шофьорите не бяха изяснили помежду си исканията си.
Със столичния кмет Бойко Борисов обаче се договориха да бъдат предприети действия за отстраняване на незаконно действащите таксита.
Такситата трябва да се регламентират до 6000, максимум 6500, легално работещите ще се отличават чрез стикер с идентификационен номер.
Шофьорите поискаха да им се издава пожизнено разрешение за упражняване на таксиметрова дейност, което според тях би обезпечило коректността им към клиентите.
Кметът отбеляза, че по принцип е против "пожизнените неща" в държавата, но въпросът щял да бъде внесен в общинския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!