Ж еланието да живеем в чистота граничи с риска за здравето ни, предупреждават учени от Университета на Калифорния в Бъркли. Те провели мащабно изследване на съдържанието във флаконите, препаратите, хигиенните продукти и т.н., които изобилстват в нашите кухни и бани и без които поддържането на добра хигиена днес е немислимо.
Според експертите, това, което се е смята за спасение от мръсотията и микробите, в действителност често е бомба със закъснител.
Съдържащите се вредни химически компоненти в препаратите за миене на съдове, почистване на различни повърхности и освежаване на въздуха не действат моментално, а се натрупват с годините.
Mного от тях са признати за токсични замърсители на въздуха. Те идеално се справят със задачата да почистват, но при взаимодействие с озона образуват съединения, чиято токсичност превишава всички допустими норми.
Учените са измерили, че при освежаване на въздуха в малко помещение с аерозолен пулверизатор, количеството на вдишвания формалдехид може да се увеличи с до 25%. Докато почистваме до блясък банята пък, вдишваме три пъти повече етиленгликол, отколкото е разрешено по екологичните стандарти.
Ето защо американските учени препоръчват най-малко при почистване да се използват домакински ръкавици и да бъде осигурен достъп на свеж, външен въздух.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!