В Гърция бяха необходими дълги години, за да се разкрие скандал с изчезнали деца. Връщаме се във времето, непосредствено след Втората световна война. Между 5 и 10 000 кърмачета и съвсем малки деца са били отвлечени и продадени. Те попадат в система за осиновяване в Европа и САЩ. В известен смисъл на престъплението "помагат" самите родители. Те са принудени да настанят децата си в домове за сираци в Атина, Солун и Патра - трите най-големи гръцки градове, защото гладът и нищета се ширят след гражданската война. Родителите се разделят с отрочетата си с ясното съзнание, че ще си ги вземат обратно, когато ситуацията се нормализира. Но единственото, което успяват да вземат обратно са смъртни актове.
Разкритията стават възможни поради нехайството на самите престъпници. В много от смъртните актове пише, че децата са починали още при раждането. А това не е така! Днес много от привидно загубилите децата си родители са все още живи и искат истината да излезе наяве. С упоритост и много усилия някои от тях успяват да открият синовете и дъщерите си в различни американски щати.
Самите "изчезнали деца" също търсят родителите си. Такъв е случаят на Христос Пападопулос, който открива майка си и сестра си в Патра след 40-годишна раздяла. Друг случай е още по-затрогващ. Години наред син и баща живеят в един и същи град, бе за да знаят за връзката си. Дълги години всяка сутрин бащата сервира кафето на собствения си син. Имената и селището не се посочват, по молба на пожелалите анонимност баща и син. Една асоциация за издирване на изчезнали деца, основана от французойката Розали Ериксес, помага за разплитането на подобни истории. Всъщност именно Розали разкрива скандала в Гърция.
В Грузия отвличанията са от друг характер. Отвличат се децата на новобогаташите. Ето историята на семейство Гогинашвили. От девет месеца те нямат вести от 15-годишната си дъщеря. На 22 юли 2002 г. Мариам е отвлечена, малко след като напуска дома си край Тбилиси. Още на следващия ден похитителите искат откуп от 70 милиона долара. Откупът е платен след 24 часа. Но това се оказва недостатъчно. Оттогава няма данни за съдбата на момичето, с изключение на редки телефонни обаждания на хора, представящи се за похитителите. Не е ясно обаче дали не става дума за самозванци.
В Грузия отвличането на деца е често срещано, като обикновено това са деца на забогатели през последните години грузинци. За разлика от историята на Мариам, най-често след плащането на исканите пари децата са освобождавани. Родителите на Мариам първоначално не подават жалба в полицията, нито пък наемат адвокат. Баща й разчита единствено на връзките си, чрез които се надява да установи контакт с престъпни мафиотски групировки. Накрая се принуждава да отнесе болката си до медиите. Но напразно. Мариам не е намерена и до днес. Семейство Гогинашвили се бори похитителите да бъдат заловени, за да не причинят същото и на други семейства.
"Помогнете ни да намерим Естел". Призивът е на родителите на 9-годишно момиченце, което изчезва на 9 януари т.г. в Париж. Семейството се надява чрез интернет да открие Естел, създавайки й персонален сайт. По този начин родителите разчитат да създадат международна мрежа и да събудят гражданското съзнание на хората, които евентуално знаят нещо за Естел или за други деца. В сайта има галерия от снимки, възможност да се изпрати и-мейл на следователите, както и 15 различни езика, на които може да се чете информацията, включително и есперанто.
Някои ще кажат, че усилието няма да доведе до нищо. Но от една страна, родителите са готови да обходят цялата земя, за да открият детето си. А от друга - много често децата биват откривани именно на най-невероятни и отдалечени точки на планетата. В случая на Естел, бюрата на следователите са претъпкани с постъпила информация. Понякога тя разкрива други престъпления, свързани с отвлечени деца. Родителите на момиченцето пък получават хиляди топли писма в своя подкрепа.
В България жертва на престъпления само за миналата година са станали 1288 деца, сочат данните на Централната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Данните не претендират, че обхващат всички случаи. В тази цифра влизат изнасилени, отвлечени и принуждавани да крадат и проституират деца. Обикновено децата изчезват посред бял ден. По сходен начин - докато играят пред дома си някой ги примамва и отвлича. Според криминалистите много често това са хора, с които детето или семейството са близки.
Законът за закрила на детето, приет пред три години, предвижда действията по издирването на изчезналото дете да се предприемат незабавно. Но факт е, че държавата все още няма работеща система за ефективно издирване на изчезнали деца. Случаят на Съвестин е доказателство за това.
Съвестин е в неизвестност от 6 май 1997 г. и се превърна в тъжен символ на кошмарното явление "изчезнали деца". Не даде резултат и супермодерната апаратура на Института по криминалистика към МВР, с която изчезналите могат да бъдат издирвани по "възрастова прогресия". По снимка на детето и снимки на родителите му чрез компютърна програма могат да бъдат възпроизведени промените, които настъпват по лицето на изчезналото дете с течение на годините. Само че, за да тръгне системата са необходими 5000 снимки, от които да бъдат взети очи, нос и други лицеви детайли, за да може да се създаде новата физиономия.
Фондация "Съвестин" обяви, че събира снимки на деца, за да бъдат предоставени на Института по криминалистика, за да бъдат издирвани не само у нас, но и зад граница. Най-често лансираната версия за изчезването на едно дете е, че то е обект на търговия. Разкритите случаи са повече от стряскащи.
Преди време гръцката полиция разкри мрежа за търговия с новородени бебета от България. Децата са търгувани на черния пазар от 3 до 30 000 лева. Последният случай е разкрит в гръцкия град Волос. 28-годишната Румяна Михайлова се опитала да продаде четвъртото си дете за 7 000 евро, а посредникът искал 16 000 евро на бездетно гръцко семейство, за да го получат. Полицията успява да се намеси преди детето да бъде продадено на семейството, но двамата бъдещи родители, предплатили за него, все още се издирват.
Заради зачестилите случаи на трафик на деца гръцките власти вече изискват от бъдещите майки, които влизат в страната, специална здравна виза. Специално разрешение се изисква и ако българско дете напуска страната, макар и с придружител.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!