Както пише съботният "Дейли Телеграф", британците може и да не се пекат на жаркото лятно слънце в почивния ден поради лек спад в летните температури, но друго традиционно за почивните дни занимание си остава неотменимо в сила: транспортният хаос по влаковете и задръстванията по автомагистралите. Вестникът съобщава, че планираното голямо преселение на британците в посока от Лондон към останалата част на Острова е достигнало точка на замръзване поради пътнотранспортни инциденти по пътищата и ремонтите по железопътните маршрути.
Според вестник "Сън" става дума за три дни почивка в ада, както и да сте решили да пътувате - с кола, самолет или влак. Вестникът обаче призовава за известно съчувствие към железопътните компании, като подчертава, че те е по-добре те да ремонтират релсите през почивните дни, отколкото в работно време през седмицата. Читателят на "Индипендънт" обаче може би няма да бъде така склонен да съчувства на компаниите след информацията на вестинка, че те са получили допълнително 1,5 млрд. лири държавни субсидии.
"Таймс" отбелязва, че не само железопътните компании са получили държавни субсидии. Според вестника някои управители и директори на държавни болници вероятно също ще получат значителни суми, и то не под формата на субсидии, а като персонално заплащане на труда им. "Таймс" пояснява, че в опит да спре масовото напускане на администратори в сектора на общественото здравеопазване правителството е предложило да им бъдат отпускани заплати по над 200 000 лири годишно, което ще ге направи по-високоплатени от много лекари.
"Файнаншъл таймс" отбелязва в притурката си интересна идея. Авторът на статията "Горещини, транспорт, стачки" предлага август да отпадне от годишния календар и да се сформира година с 11 месеца. "Жега, тълпи, стачки... защо просто не забраним август?", пита на страниците на "Файненшъл Таймс" Джон-Пол Флинтоф. Сред аргументите му е и кратка историческа справка за вредата от август: "Ужасен месец по всяко време от историята на човечеството. Месец на смърт за английски короновани особи, в това число кралица Ана, крал Уйлям Втори, Ричард Трети, Хенри Пети... (и лейди Дайана - бел.ред.). През август Христофор Колумб започва историческо си пътешествие, като резултат от което бе открита Америка и бе заличено от лицето на земята туземното население на цял континент. През август е роден и Наполеон Бонапарт, причинил толкова злини на Европа", пише авторът на статията в съботния брой на "Файнаншъл таймс".
"Гардиън" се връща към международното положение на първата си страница с "Истината за издирването на Осама бин Ладен". Вестникът пише, че според някои данни лидерът на "Ал Кайда" се крие в Северен Пакистан, охраняван в обхват над 190 км от местни лидери на племенни групи, чиято задача е да го предупредят, ако се зададе армия, тръгнала да го преследва.
В съседство на първа страница вестникът съобщава, че в САЩ републиканците подкрепят енергийните компании, голяма част от които се опитват да убягнат от контрола върху произвежданите от тях вредни за атмосферата емисии. В статията си озаглавена "Хартата на Буш за замърсяване" вестникът съобщава, че администрацията на президента Буш се готви да отвори вратичка за избягване на наказания в сегашните американски закони за борба със замърсяването на природата и да позволи на около 17 000 остарели електроцентрали да продължат да работят и произвеждат вредни газови емисии.
За "Дейли Телеграф" новината на първа страница е компютърният вирус, изложил на опасност интернет. Вестникът пояснява, че експерти и полиция са по следите на вируса и спешно издирват 20 лични компютъра, които съдържат програма, заплашваща да осакати световната мрежа.
"Дейли Телеграф" съобщава и за завръщането на британския премиер от лятната му отпуска в Барбадос и припомня, че Тони Блеър вероятно ще използва следващите дни, за да се подготви за предстоящото си явяване пред независимото следствие, което разнищва смъртта на оръжейния правителствен експерт Дейвид Кели. Очаква се в четвъртък следващата седмица британският премиер да застане на свидетелската скамейка пред водещия разследването съдия лорд Хътън. С това Блеър ще стане вторият британски премиер в историята на Острова, който дава показания пред съдебно разследване. Първият бе Джон Мейджър, който бе призован като свидетел по разследването за незаконна доставка на оръжия за Ирак през 1994 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!