"Дейли Телеграф" посвещава на референдума в Ирак редакционен коментар под заглавие "Иракските сунити трябва да признаят новите реалности".
"Мнозина сунити, особено бившите баасисти, трябва тепърва да пренастройват мисленето си. Дълбоко в себе си те продължават да се чувстват в правото си да управляват цялата страна. Един ден сунитите ще благославят федерализма, който техните лидери сега отхвърлят, просто защото вече са малцинство", надява се вестникът.
По същата тема "Таймс" отбелязва в редакционен коментар, че конституционният референдум бележи значителна стъпка напред към демократизирането на Ирак.
"Гласуването в събота би трябвало да накара онези, които плачат като Йеремия за по-скорошно изтегляне на коалиционните войски от страната, да останат насаме със съвестта си. Тези призиви са по-късогледи отвсякога и е време скептиците да замълчат", категорично е изданието.
Според германския "Ди Велт" предполагаемото 60-процентно участие в референдума е основание за оптимизъм.
Трябва да се възхищаваме от иракчаните, които храбро отидоха да гласуват въпреки насилията, пише вестникът и изтъква, че ако конституцията бъде одобрена, рискът страната да се разцепи на кюрдски, сунитски и шиитски райони ще намалее.
Швейцарският "Льо Тан" излиза със заглавие "Отивайки да гласуват, иракчаните казаха още веднъж "не" на тероризма".
Вестникът приветства факта, че повечето иракчани са избрали да участват в референдума, а не да отстъпят пред страха. В този контекст самият резултат от референдума има второстепенно значение, смята изданието.
Испанският "А Бе Се" признава, че САЩ са направили големи грешки, стрували живота на много хора в Ирак.
"Сега обаче сме свидетели на безпрецедентен експеримент по демокрация в самото сърце на арабския свят. Иракчаните гласуваха и не се поддадоха на шантажа на терористите. Броят на онези иракчани, които гледат към бъдещето, расте всеки ден", убеден е вестникът.
Френският "Фигаро" също приветства референдума като нова стъпка към демокрация, но предупреждава, че съществуват опасения от засилване на бунтовническите действия.
Според австрийския "Дер Щандард" високото участие, фактът, че гласуването е протекло мирно, и изгледите за мнозинство на отговорилите с "да", представляват искрица надежда, но нищо повече.
Така е, защото текстът на конституцията, пълен с пропуски и компромиси, не решава нито един от фундаменталните проблеми между шиити, сунити и кюрди, и няма да сложи край на гражданската война, убедено е изданието.
Друг австрийски вестник - "Ди Пресе", също има съмнения относно значението на референдума.
"Все още не е ясно дали все пак Ирак няма да се разцепи на три части. Страната се нуждае не само от конституция, а и от мир, от нормално състояние и преди всичко от нова идентичност. Бъдещето на Ирак все още е отворено - като рана", пише изданието.