На първа страници "Индипендънт" публикува снимките на премиера Тони Блеър, министъра на отбраната Джеф Хун и правителствения съветник по медийните въпроси Алистър Кембъл, като изразява надежда, че разследването ще хвърли светлина по въпроса защо Великобритания тръгна на война срещу Ирак. Под красноречивите заглавия "Правителството на съд" и "Лорд Хатън огласява въпросите, за чийто отговор настоява" вестникът публикува трите въпроса на висшия магистрат към три от главните действащи лица в иракския спор.
Въпросът към Блеър е "Каква беше вашата роля в случая с Дейвид Кели?"
Джеф Хун трябва да отговори на друг въпрос: "Отправяни ли са заплахи за лишаване от имунитет към доктор Кели?"
Вестникът включва и въпрос към Кембъл: "Улесни ли кабинетът изтичането на информацията, която доведе журналистите до Дейвид Кели?"
Заглавието на "Гардиън" е адресирано лично към премиера и гласи: "Вашият инквизитор ви очаква, г-н Блеър". Вестникът съобщава, че лорд Хатън ще разпитва министри, съветници и медийни служители, и отбелязва, че вчера главата на независимото разследване е уведомил правителството за намерението си да разследва всички обстоятелства около смъртта на д-р Дейвид Кели. Вестникът пише, че според него Хатън ще ограничи разследването и одобрително съобщава, че колкото по-тесен е обхватът на неговото разследване, толкова по-точни разкрития ще направи.
"Дейли Телеграф" също отбелязва, че в хода на разследването Тони Блеър ще трябва да отговори на въпросите на Хатън. В заглавието си вестникът обаче извежда друг акцент. Според източници на "Телеграф" три дни след смъртта на д-р Кели министерството на отбраната се е готвело до унищожи т.нар. "медиен план" за Дейвид Кели. Вестникът посочва, че ако се докаже такъв опит за унищожаване на доказателства, това може да насочи разследването в друга посока.
"Не е ясно дали въпросните документи са наистина изгорени, но в петък от военното министерство признаха, че служители от охраната на ведомството са повикали полиция, след като са открили "медиен план" във връзка със случая "Кели" в чувал за събиране на отпадъци, който съдържал секретни документи, предназначени за изгаряне."
Със свой принос в информационния поток на тема "Дейвид Кели" се включва и "Файненшъл Таймс". Вестникът пише, че Лорд Хатън е взел решение да публикува поверителна информация от правителствените електронни съобщения от разследвания от него период.
Всички британски вестници отделят време за размисъл на тема продължителността на управление на сегашното лейбъристко правителство. Тони Блеър постави своеобразен рекорд и стана най-дългогодишният (без прекъсване) лейбъристки министър-председател в историята на Великобритания.
За "Дейли Мейл" обаче символите на неговото управление могат да се изразят с четири думи: "неизпълнени обещания, загубено време".
"Таймс" също е настроен на подобна скептична вълна. Вестникът прибягва до карикатурни изображения, на които Тони Блеър е изрисуван като Феликс Баумгартен (човекът, който тези дни прелетя над Ламанша с прикрепени към тялото двуметрови криле). Карикатурата на "Таймс" показва как Блеър с мрачно лице скача от самолет, облечен в специален летателен костюм , който е предназначен, както пише под рисунката, "да отблъсква всякакви сътресения като истини, реалност, обществено мнение..."
Но въпреки това той започва да пада от висотите защото, както пояснява в текста си "Таймс", "лявото крило все повече се отдалечава от курса".
"Таймс" отделя място на първата си страници и за съобщение от район извън Великобритания. Под голяма снимка на една от двете дъщери на Саддам Хюсеин вестникът съобщава, че дъщерите на бившия иракски лидер са избягали от Ирак и обвиняват най-близките съратници на баща си, че са го предали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!