П олицейските части на ООН, подкрепени от сили на НАТО, си върнаха контрола върху сградата на общински съд в град Митровица, Северно Косово.
Сблъсъкът със сръбските демонстранти доведе до раняването на десетки. В най-сериозния изблик на насилие в Косово, откакто миналия месец албанското мнозинство обяви независимост от Сърбия, около 100 полицаи от силите на ООН за борба с безредиците нахлуха в сградата, окупирана миналия петък от сръбски протестиращи.
Полицията свали сръбските знамена и арестува 53 души, включително сръбските съдебни служители, които от обявяването на подкрепената от Запада независимост пречеха на колегите си етнически албанци да се явят на работните си места.
Френските сили, които са част от общо 17 000 натовски миротворци в Косово, подсилиха полицейския кордон около съда. Досега сградата бе под ръководството на временната мисия на ООН в областта, която продължава вече 9 години.
Около 50 сръбски демонстранти и 30 служители на силите за сигурност на ООН и НАТО бяха ранени, като неколцина от тях са в критично състояние. Данните са на местната болница и косовската полиция.
В Белград няколко хиляди сръбски националисти се събраха на протест срещу независимостта на Косово. Стотици полицаи от силите за борба с безредиците охраняваха западните посолства и държавните учреждения.
Събитията в Косово предизвикаха силна реакция от страна на НАТО. Алиансът отговаря за поддържането на сигурността в страната.
"НАТО категорично осъжда насилието, на което станахме свидетели", заяви говорителят на блока Джеймс Апатурай и допълни: "Организацията ще отговори с твърдост, за да осигури безопасна и стабилна обстановка." Бан Ки-мун, генералният секретар на ООН, призова за спокойствие и предпазливост.
Той заяви, че всички страни трябва да се въздържат от действия и изявления, които биха могли да породят още насилие.
Русия, сръбският съюзник в Съвета за сигурност на ООН, стовари вината за размириците върху "незаконното" отцепване на Косово. Според Москва "международното присъствие трябва да покаже сдържаност и да се придържа стриктно към мандата си".
Инцидентът може да усложни мисията на ООН, чиято роля Европейският съюз и доминираното от етническите албанци правителство на Косово искат да сведат до минимум до юни.
ООН запази неутрална позиция в Косово, избягвайки оказването на каквато и да било подкрепа за независимостта на областта в отсъствието на одобрение от Съвета за сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!